Krajowi przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku wypłacali zagranicznym podatnikom niemającym siedziby lub zarządu w Polsce określone należności, do 31 marca muszą sporządzić i przekazać informacje IFT-2. Dotyczy to:
Ostatnie dni na złożenie CIT-8 oraz IFT-2
Polskie przedsiębiorstwo, które kupiło od zagranicznej firmy usługi doradcze, reklamowe, czy też księgowe do końca marca musi przekazać do urzędu skarbowego formularz IFT-2. Kilka dni zostało także na złożenie zeznania CIT-8.
- należności za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w polskich portach;
- dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
- opłaty licencyjne,
- należności z działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej,
- przychody z tytułu świadczenia usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń.
Taką informację trzeba przekazać zarówno w sytuacji, gdy istniał obowiązek pobrania i zapłaty zryczałtowanego CIT od tych należności, jak i gdy na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania bądź ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmiot wypłacający był zwolniony z tych obowiązków.
Warto pamiętać, że niewywiązanie się z tego obowiązku stanowi wykroczenie skarbowe, za które może być wymierzona kara grzywny w formie mandatu.
Do końca marca należy też przygotować CIT-8, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). Obowiązek ten dotyczy podatników CIT, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.
Zobacz także:
Tagi: rozliczenie podatku, dywidenda, cit 8
