Aby uniknąć zakwestionowania przez organy podatkowe stwierdzonych strat jako ubytków niezawinionych, podatnik powinien być w stanie wykazać, że dochował należytej staranności w celu ich uniknięcia. Dowodem podejmowanych w tym zakresie działań będą m.in. opracowane i wdrożone procedury dotyczące przeciwdziałania powstawaniu tego rodzaju strat.
Niedobory można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy na koniec każdego okresu rozliczeniowego w celu weryfikacji zapisów księgowych przeprowadzają inwentaryzację. Wykryte niedobory należy starannie i rzetelnie dokumentować.
Niedobory zawinione są następstwem niewłaściwego działania podatnika lub jego pracowników (np. kradzieży towaru przez magazyniera), względnie niedopełnienia obowiązków przez osoby materialnie odpowiedzialne za powierzone mienie (np. w postaci jego niewłaściwego zabezpieczenia przed kradzieżą).
Do uznania straty w środkach obrotowych za koszt podatkowy nie wystarczy brak wyłączenia takiej kategorii, na podstawie katalogu zawartego w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Możliwość uznania straty za koszt uzyskania przychodów wynikać musi z generalnej zasady zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy, tj. związku z przychodem, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.
Warunkiem zaliczenia strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów jest ocena konkretnego zdarzenia obejmująca:
- całokształt prowadzonej działalności,
- okoliczności, w których straty te powstały (ubytki naturalne, zdarzenia losowe, klęski żywiołowe itp.),
- formę udokumentowania strat, np. protokół opisujący zdarzenie, jego datę, przyczynę, dokładne obliczenie wielkości straty, podpisany przez osoby uprawnione, uzupełniony o protokół organów ścigania w przypadku kradzieży bądź zgłoszenie szkody instytucji ubezpieczeniowej itp.;
- podjęte przez podatnika działania zabezpieczające.
Aby straty w zapasach mogły być uznane za koszty podatkowe, organy skarbowe wskazują, że muszą być spełnione następujące warunki:
- były zdarzeniem losowym,
- powstały w trakcie normalnego i racjonalnego działania podatnika,
- były niezależne od jego woli,
- były niezawinione przez podatnika,
- nie wynikały z braku dochowania przez niego należytej staranności.
Zobacz także:
