Na mocy przepisu art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, został wprowadzony podatek minimalny. Do jego zapłaty zobowiązane będą spółki i podatkowe grupy kapitałowe jeśli poniosły stratę, albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych nie większy niż 1%.
Minimalny podatek dochodowy wejdzie w życie 1 stycznia 2023.
Wszystko wskazuje na to, że obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. podatek minimalny zostanie zawieszony. Nowy pomysł na zmianę przepisów określających tę daninę zakłada, że regulacje art. 24ca - choć obowiązują już 6 miesięcy - zostaną zawieszone i przesunięte o rok. Czyli wejdą w życie drugi raz, w styczniu 2023 r.
Płacisz, jeśli zarabiasz zbyt mało
W literaturze przedmiotu pojawił się pogląd, że podatek minimalny to danina publiczna skierowana do tych podmiotów, które nie osiągają wystarczających przychodów, mimo że to właśnie w takim celu działają. Wprowadzone w Polskim Ładzie przepisy miały walczyć z obniżaniem podatku chociażby przez generowanie kosztów uzyskania przychodu.
Ważne: Minimalny podatek dochodowy został wyznaczony jako 10% podstawy opodatkowania.
Jednak jeśli spółka nie posiada żadnych przychodów i nie ponosi żadnych kosztów, wówczas nie będzie zobowiązana także do opłacenia podatku minimalnego.
Terminowa karuzela
Podatek minimalny miał być wykazany w zeznaniu rocznym. Zatem należy go wskazać w formularzu CIT-8, albo CIT-8AB dla podatkowej grupy kapitałowej.
Zobacz także: Czego dotyczy pozycja 25 w zeznaniu rocznym CIT-8
Co do zasady złożenie deklaracji i rozliczenie podatku minimalnego powinno nastąpić do końca trzeciego miesiąca roku następnego po roku za który podatek jest opłacany. Przepis ten jednak planowano zmienić - starym zwyczajem zmianę terminów określonych w ustawie wprowadzono w rozporządzeniu w sprawie przedłużenia terminu wykonania niektórych obowiązków przez podatników minimalnego podatku dochodowego. Projekt tego aktu pojawił się 7 czerwca 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jeśli rok podatkowy zakończył się do 30 listopada 2022 r. termin został przedłużony do 31 marca 2023 r.
Zanim jednak pomysł z rozporządzenia okrzepł, pojawił się nowy projekt. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W znowelizowanych przepisach mają znaleźć się także regulacje modyfikujące i odraczające stosowanie przepisów o minimalnym podatku dochodowym.
Zobacz także: Amortyzacja instalacji fotowoltaicznej na cudzej działce
Obowiązujący przepis przesunięty o rok?
W istocie rozwiązań ujętych w projekcie poinformowano, że przewiduje się zawieszenie stosowania przepisów art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez rok - jednak ten rok liczony jest od 1 stycznia 2022 r. W związku z tym, przepis obowiązujący już przez 6 miesięcy i spędzający sen z oczu wielu firmom (także szpitalom, o czym pisaliśmy w artykule: Szpitale będą wolne od minimalnego podatku dochodowego), nagle w połowie roku zostanie zawieszony od początku obowiązywania i przesunięty na 1 stycznia 2023 r.
Pomysł ten został uzasadniony potrzebą ochrony polskich firm przed negatywnymi konsekwencjami wprowadzenia dodatkowego podatku, w odniesieniu do niełatwej dla wielu firm rzeczywistości będącej skutkiem aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej.
Wyłączenia podatników
Choć resort finansów interpretował wprowadzone przepisy w taki sposób, że podmioty prowadzące szpitale nie są objęte podatkiem minimalnym, to same szpitale nie były wcale przekonane, że taka interpretacja zwalnia je z tego obowiązku. Szczególnie, że jej wyraz nie znalazł się w przepisach. Ważną zmianą jest więc wprowadzenie przy okazji nowelizacji szerszego kręgu podmiotów zwolnionych z obowiązku opłacania podatku minimalnego.
Po zmianach znajdą się w nich m.in.: spółki komunalne, mali podatnicy, podatnicy w przypadku których większość przychodów zostało osiągniętych w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia, podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji.
Planowane jest także zmodyfikowanie samej konstrukcji podatku.
Zobacz także: Problemy przy przejściu z ksiąg rachunkowych na PKPiR
Informacja zamieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów - portal gov.pl
