Problem: Skuteczna kontrola cen transferowych nie była możliwa z uwagi na brak dostępu organów podatkowych do odpowiednich narzędzi, w tym baz gromadzących dane finansowe podmiotów gospodarczych, na podstawie których sporządzane są analizy rynkowe. W efekcie, pomimo wzrastającej liczby operacji handlowych zawieranych pomiędzy jednostkami powiązanymi, obszar cen transferowych nie był w większym zakresie kontrolowany przez organy podatkowe. Czy obecnie organy podatkowe mają większe możliwości kontroli?
Jednolity plik kontrolny pomoże w kontroli cen transferowych
Od kwietnia 2016 roku rozpoczęły się wzmożone kontrole w zakresie prawidłowości stosowanych cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Każda transakcja powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym – między innymi jej cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej.
Rozwiązanie: Od 2016 roku sytuacja ta ulega zmianie. W przeważającej mierze dzięki wdrożeniu przez organy podatkowe nowych rozwiązań informatycznych, dzięki którym dane od podatnika pozyskiwane będą szybko, bezpiecznie i często bez wizyty urzędnika w siedzibie firmy. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego.
Kontrole elektroniczne
Od początku lipca urzędy skarbowe będą mogły prowadzić kontrole skarbowe w sposób elektroniczny, czyli z wykorzystaniem tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Początkowo obowiązek przekazywania danych w takiej formie dotyczyć ma jedynie dużych firm zatrudniających więcej niż 250 pracowników lub wypracowujących powyżej 50 mln euro obrotu rocznie i 43 mln euro sumy bilansowej.
Dane muszą być zapisane według określonej struktury logicznej. Opublikowanych jest na razie siedem struktur:
- księgi rachunkowe,
- wyciągi bankowe,
- magazyn,
- ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
- faktury VAT,
- podatkowa księga przychodów i rozchodów,
- ewidencja przychodów.
Zobacz także:
Tagi: ceny transferowe
