Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18), od dochodu podlegającego opodatkowaniu odlicza się darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego (art. 18 ust. 1 pkt. 8) Aby jednak skorzystać z tego odliczenia darowizna musi spełniać kilka warunków.
Darowizna na cele kształcenia zawodowego
Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawą opodatkowania jest dochód, od którego odlicza się niektóre darowizny. Wśród nich znajduje się darowizna na cele kształcenia zawodowego. Kiedy można z niej skorzystać?
Zakres podmiotowy
Odliczenie kosztów darowizny będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy darowizna zostanie przekazana:
1) publicznej szkole prowadzącej kształcenie zawodowe określonej w art. 4 pkt. 28a ustawy - Prawo oświatowe
2) publicznej placówce i centrum o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy - Prawo oświatowe
Jeśli więc firma przekaże materiały dydaktyczne prywatnej osobie, np. uczniowi, który znalazł się w szczególnej potrzebie, nie będzie mogła skorzystać z odliczenia określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przedmiot darowizny
Odliczeniu podlega jedynie darowizna przekazywana w formie materiałów dydaktycznych lub środków trwałych (dalej zbiorczo określane jako materiały). Jednak nie można skorzystać z odliczenia w przypadku przekazania materiałów:
a) niekompletnych
b) niezdatnych do użytku
c) starszych niż 12 lat.
Limit odliczenia
Odliczenie jest ograniczone określonym w ustawie limitem. Co do zasady od dochodu można odliczyć wartość faktycznie przekazanej darowizny, jednak odliczenie nie może przekroczyć 10% dochodu (przychodu).
Ważne: Limit odliczenia jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, kultu religijnego oraz honorowego krwiodawstwa.
Przy określaniu wartości darowizny składającej się z towarów opodatkowanych VAT, przyjmuje się kwotę będącą wartością towaru plus wartość VAT, jednak tylko w części przekraczającej wysokość podatku naliczonego, którą podatnik może odliczyć z tytułu dokonania tej darowizny zgodnie z przepisami o VAT.
Zobacz także: Czy kara pieniężna może być kosztem podatkowym
Termin dokonania odliczenia
Podatnik korzystający z odliczenia może go dokonywać już w trakcie roku podatkowego, obliczając zaliczki na podatek. Może także skorzystać z odliczenia dopiero w zeznaniu rocznym - wówczas należy wskazać wartość darowizny, wartość już odliczonej darowizny, a także dane pozwalające zidentyfikować obdarowany podmiot.
Ważne: Darowizna powinna być odpowiednio udokumentowana. Niezbędne jest więc przygotowanie dokumentu z którego będzie wynikało kto jest darczyńcą, jaka jest wartość przekazanej darowizny oraz zawierającego oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Zobacz także: W jakich sytuacjach alkohol można zaliczyć do kosztów
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal podatki.gov.pl
