Świadczenia przyznane bez zastosowania kryterium socjalnego zostaną uznane przez ZUS za świadczenia spoza ZFŚS. Tym samym jako niespełniające warunków zwolnienia z oskładkowania wejdą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
ZUS może zażądać zwrotu zaległych składek od wartości wydanych świadczeń z ZFŚS
W czasie kontroli ZUS sprawdza czy podczas rozdzielania świadczeń z ZFŚS stosowane były kryteria socjalne. Jeżeli stwierdzi brak stosownej dokumentacji, służącej do weryfikacji sytuacji materialnej pracowników, to wyda decyzję nakazującą zapłatę zaległych składek od wartości wydanych świadczeń.
W takiej sytuacji konieczne jest złożenie w ZUS dokumentów korygujących, tj. imiennych raportów miesięcznych wraz z deklaracjami zbiorczymi za te miesiące, w których składki nie zostały opłacone od przekazanych pracownikom bonów czy paczek. Pracodawca, czyli przedszkole lub szkoła, jako płatnik ma obowiązek naliczyć i zapłacić zaległe składki w całości, tj. zarówno w części pokrywanej przez płatnika, jak i ubezpieczonego, wraz z odsetkami za zwłokę (chyba że ich kwota nie przekracza 6,60 zł, wówczas nie ma obowiązku doliczania odsetek do kwoty zaległości).
Przedszkole lub szkoła powiadamia o konieczności zapłaty zaległych składek
Po uregulowaniu składek przedszkole lub szkoła powinny zawiadomić pracowników, zarówno obecnych, jak i byłych, jeśli to też ich dotyczy, o zaistniałej sytuacji i konieczności zwrotu przez nich zapłaconych do ZUS, zaległych składek, w części pokrywanej przez danego pracownika jako ubezpieczonego.
Wszystkim, którzy zwrócą zaległe składki społeczne oraz zdrowotne za rok bieżący i/lub poprzednie lata, przysługuje odliczenie ich odpowiednio od dochodu i podatku, w zeznaniu rocznym za rok, w którym doszło do zwrotu składek. Przedszkole oraz szkoła może wydać pisemne poświadczenie, że składki zostały zapłacone, gdyż podatnik powinien posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku uwzględnianego w zeznaniu rocznym.
Pracownicy nie unikną potrącenia zaległych składek
Należy również powiadomić o konsekwencjach odmowy zwrotu składek, tj. albo dochodzenie należności przez pracodawcę na drodze sądowej (bezpodstawne wzbogacenie), albo ustalenie tym osobom przychodu ze stosunku pracy w wysokości opłaconych za nich składek (bez odsetek za zwłokę, których ciężar ponosi płatnik). Pracownicy, którzy pozostają w zatrudnieniu, będą mieli doliczony dodatkowy przychód w postaci zapłaconych za nich składek w miesiącu wpłacenia ich do ZUS przez przedszkole lub szkołę. Od łącznego dochodu pracodawca potrąci należną zaliczkę na podatek.
- art. 2 pkt 1 i 5, art. 3 ust. 1, art. 8, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 111),
- art. 21 ust. 1 pkt 38 i 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zfsś, zaległe składki ZUS
