Dofinansowanie spotkań opłatkowych ze środków ZFŚS dla osób uprawnionych jest możliwe, chociaż trudne w realizacji. Wysokość dofinansowania udziału konkretnej osoby w takim spotkaniu powinna być uzależniona od jej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
Spotkania opłatkowe mogą być finansowane i dofinansowane z ZFŚS
Sfinansowanie spotkania opłatkowego w całości ze środków ZFŚS jest możliwe jeśli zostanie ono połączone z jakąś formą rekreacji lub wypoczynku. Tylko w takim przypadku nie ma obowiązku różnicowania świadczeń w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.
Stosując więc kryterium socjalne, należałoby zróżnicować wysokość dopłat w zależności od sytuacji każdej osoby, co przy poczęstunku przygotowanym dla grupy osób jest bardzo trudne. Niezgodne z przepisami jest bowiem przyznanie dofinansowania w takiej samej wysokości dla wszystkich uprawnionych do uczestniczenia w spotkaniu opłatkowym.
Dużo łatwiejsze w realizacji wydaje się sfinansowanie takiego spotkania w całości ze środków ZFŚS. W tym jednak przypadku nie może się ono ograniczać jedynie do zwykłej konsumpcji poczęstunku. Należy je połączyć z jakąś formą rekreacji lub wypoczynku i np. zorganizować podczas spotkania opłatkowego jasełka, koncert kolęd, występy chóru czy zespołu, kulig, wycieczkę. W takiej sytuacji nie ma obowiązku stosowania kryterium socjalnego.
W przedszkolach niepublicznych fundusz tworzy się w przypadku zatrudnienia wynoszącego w przeliczeniu na pełne etaty co najmniej 20 pracowników według stanu na 1 stycznia. Dofinansowanie lub sfinansowanie spotkania opłatkowego z ZFŚS odbywa się na podobnych zasadach.
art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.).
Zobacz także:
