Do organu prowadzącego należy m.in. wykonywanie czynności takich jak:
Organ prowadzący nadzoruje dysponowanie środkami ZFŚS
W ramach nadzoru organ prowadzący szkołę może żądać udostępnienia dokumentów zawierających dane osobowe pracowników. Do zadań organu prowadzącego należy m.in. zapewnienie obsługi administracyjnej i finansowej w szkole.
-
prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym;
-
sporządzanie sprawozdań finansowych;
-
gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą;
-
okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów;
-
wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego.
W celu wykonywania powyższych zadań, organy prowadzące szkoły mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół.
Organ prowadzący szkołę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych. W tym zakresie nadzorowi podlega prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem.
Organ prowadzący szkołę, a w przypadku powołania jednostki obsługi ekonomiczno - administracyjnej szkół, ta jednostka, mają prawo kontroli w zakresie prawidłowości dysponowania środkami budżetowymi, w tym środkami ZFŚS.
Dane znajdujące się w dokumentacji ZFŚS obejmują dane osobowe, w tym często także dane wrażliwe (np. informacje o zarobkach pracowników). Przetwarzanie danych wrażliwych jest dopuszczalne tylko w ściśle określonych sytuacjach.
Dariusz Dwojewski, prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego
Zobacz także:
Tagi: zfśs, organ prowadzący, dokumenty w szkole
