Jeżeli zgodnie z regulaminem ZFŚS w szkole przyznanie dofinansowania do wypoczynku uzależnione jest od wykorzystania minimum 14 dni urlopu, to bezpieczniej jest wypłacić dofinansowanie w chwili, gdy pracownik składa pracodawcy wniosek o urlop (zwykle czyni się to na kilka dni przed rozpoczęciem urlopu). Może się bowiem okazać (mimo uwzględnienia urlopu w planie – o ile placówka tworzy plany urlopowe), że z jakichś przyczyn pracownik nie będzie mógł wykorzystać urlopu w zaplanowanym terminie i wymiarze.
W takim przypadku wypłacenie dofinansowania do wypoczynku na kilka miesięcy przed planowanym urlopem może doprowadzić do sytuacji, że świadczenie to stanie się świadczeniem nienależnym, bo np. pracownik z jakichś nieprzewidzianych powodów nie będzie mógł wykorzystać w danym roku jednorazowo 14 dni urlopu. Wówczas pracodawca będzie musiał dochodzić zwrotu takiego świadczenia, co w praktyce nie jest łatwe.
Najlepszy czas na wypłacenie dofinansowania do wypoczynku
Dofinansowanie do wypoczynku, jako świadczenie związane z korzystaniem przez pracownika z urlopu wypoczynkowego, powinno być wypłacone tuż przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika albo po jego zakończeniu. Zbyt wczesne jego wypłacenie może bowiem narazić pracodawcę na problemy z jego odzyskaniem.
Zatem dofinansowanie do wypoczynku lepiej wypłacać tuż przed urlopem albo po jego zakończeniu – wtedy pracodawca będzie miał pewność, że pracownik spełnił warunki określone w regulaminie ZFŚS, od których zależy otrzymanie dofinansowania do urlopu.
Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592).
Tagi: zfśs, urlop wypoczynkowy
