Prawo do dofinansowania do wypoczynku wynika z treści regulaminu funduszu socjalnego. Przy jego określaniu należy pamiętać o 3 podstawowych zasadach przyznawania świadczeń z ZFŚS. O wczasy pod gruszą mogą się ubiegać:
Kryterium socjalne przy przyznawaniu wczasów pod gruszą
Niezgodne z prawem jest różnicowanie wysokości dofinansowania do wypoczynku ze względu na okres zatrudnienia, wymiar etatu, zajmowane stanowisko czy wymiar przysługującego urlopu. Podstawą wysokości świadczenia może być wyłącznie sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej.
-
pracownicy i ich rodziny;
-
emeryci i renciści oraz ich rodziny;
-
inne osoby uprawnione do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na mocy regulaminu (np. nauczyciele uzupełniający etat, osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych).
Wysokość świadczenia uzależnia się od kryterium socjalnego. Osoby o takiej samej – w świetle zapisów regulaminu ZFŚS – sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej powinny otrzymać świadczenie tej samej wysokości. Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że aby otrzymać dofinansowanie do wczasów, należy wykorzystać m.in. 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Jeżeli regulamin ZFŚS w przedszkolu godzi w te zasady, należy go zmienić tak, by jego postanowienia nie naruszały przepisów ustawy o ZFŚS.
W przedszkolach niepublicznych fundusz tworzy się w przypadku zatrudnienia wynoszącego w przeliczeniu na pełne etaty co najmniej 20 pracowników według stanu na 1 stycznia. Zasady przyznawania wczasów pod gruszą odbywają się na podobnych zasadach co w przedszkolach publicznych.
-
art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 111),
-
art. 162 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: wczasy pod gruszą, zfśs
