Środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przeznaczane są m.in. na finansowanie działalności socjalnej. Jej elementem są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, a także działalności sportowo-rekreacyjnej.
Dofinansowanie wakacji nauczyciela zależy od zapisów regulaminu
Szczegółowy zakres świadczeń socjalnych, w tym wakacyjnej działalności socjalnej oraz warunki ich przyznawania określa obowiązujący w danej szkole regulamin. Dokument ten sporządza pracodawca w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.
Formy korzystające z dofinansowania z i warunki, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o przyznanie świadczenia socjalnego, pracodawca powinien określić w regulaminie ZFŚS. Dokument ten ustalany jest w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Regulamin ZFŚS powinien uwzględniać ustawową zasadę, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Jeżeli zatem obowiązujący w szkole Regulamin ZFŚS dopuszcza możliwość dofinansowania organizowanej przez pracownika wycieczki, to może on wystąpić o przyznanie takiego świadczenia. Wysokość przyznanego dofinansowania musi jednak zależeć od jego indywidualnej sytuacji.
Szczegółowe warunki i wysokość świadczeń przyznawanych z ZFŚS określa obowiązujący w danej szkole regulamin. Może one przewidywać możliwość przyznania pracownikowi dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie, przy czym wysokość tego świadczenia musi być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej tej osoby.
Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 111) - art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 i 2.
Zobacz także:
Tagi: zfśs
