Nauczyciel oraz pracownik niepedagogiczny ma obowiązek stawienia się na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu ustalenia prawa do świadczeń oraz ich wysokości. Przepisy w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy nie wskazują jednak, że w przypadku konieczności stawienia się na takie badanie pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dyrektor przedszkola lub szkoły nie powinien oczywiście utrudniać stawienia się na badanie, ale w tym celu może jedynie udzielić urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego.
Wezwanie na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika ZUS nie uprawnia do płatnego zwolnienia od pracy
Badania prowadzone przez lekarzy orzeczników ZUS nie zostały wymienione w katalogu badań na czas przeprowadzania których pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jeżeli nauczyciel otrzymał wezwanie na takie badanie – dyrektor szkoły może jedynie udzielić urlopu bezpłatnego, a dyrektor przedszkola urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego.
Nauczyciele zatrudnieni w szkole mogą skorzystać z urlopu bezpłatnego…
Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie innym niż w czasie wakacji lub ferii zimowych, chyba że nabył prawo do urlopu uzupełniającego. Dla nauczycieli tych nie przewiduje się również możliwości skorzystania z urlopu na żądanie. Dyrektor szkoły może natomiast, na wniosek nauczyciela, udzielić urlopu bezpłatnego.
… a nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu – z urlopu wypoczynkowego
W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych istnieje możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego lub urlopu na żądanie. Jeżeli dni urlopu wypoczynkowego na dany rok zostały już wykorzystane, nauczyciel bądź pracownik niepedagogiczny może złożyć do dyrektora wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego.
Zwolnienie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – gdy wskazują na to przepisy
Zarówno nauczyciele jak i pracownicy niepedagogiczni są uprawnieni do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w związku z koniecznością wykonania okresowych i kontrolnych badań lekarskich oraz w sytuacjach wymienionych w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Ani Karta Nauczyciela, ani kodeks pracy ani ww. rozporządzenie nie uwzględniają zwolnienia od pracy w związku z koniecznością przeprowadzenia badań wykonywanych przez lekarza orzecznika ZUS.
- art. 229 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
- art. 80 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.),
- § 5-15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).
Zobacz także:
Tagi: oświata, urlopy w oświacie
