O potrzebie udzielania nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Podkreślić należy, że orzeczenie to może wystawić jedynie lekarz, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przepisy nie wymagają, aby był to lekarz specjalista w określonej dziedzinie. Obecnie orzeczenie takie może wystawić lekarz każdej specjalności.
Urlop zdrowotny nie musi być związany z chorobą zawodową
Lekarz wystawiający orzeczenie o konieczności odbycia przez nauczyciela urlopu dla poratowania zdrowia musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie orzeczenie takie może wystawić lekarz każdej specjalności, również internista. Urlop zdrowotny nie musi być związany ze schorzeniami związanymi z chorobami głosu.
Nie ma także znaczenia, jakiego schorzenia dotyczy orzeczenie, w szczególności nie jest wymagane, aby było to schorzenie związane z chorobami głosu ani chorobą zawodową . To lekarz leczący nauczyciela podejmuje decyzję na podstawie wyników badań i dokumentacji medycznej, czy nauczycielowi należy udzielić takiego urlopu.
Orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nie musi być wystawione jako kontynuacja leczenia, może je otrzymać również nauczyciel, który wcześniej nie leczył się w ogóle. Nie jest także wymagane, aby nauczyciel przed złożeniem wniosku o urlop korzystał z leczenia szpitalnego ani zwolnienia lekarskiego.
W przedszkolach niepublicznych
Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje jedynie w przedszkolach publicznych.
-
art. 73 ust. 1, ust. 2, ust 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.:Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
§2, §4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. z 2005 r. nr 233, poz. 1991).
Zobacz także:
