Dyrektor szkoły nie może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu okolicznościowego w przypadku zaistnienia sytuacji wymienionych w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Obowiązujące dokumenty w szkole nie mogą ograniczać praw przewidzianych dla nauczycieli prawem powszechnie obowiązującym.
Urlop okolicznościowy dla nauczycieli
Karta Nauczyciela nie reguluje kwestii urlopów okolicznościowych dla nauczycieli, dlatego dyrektor szkoły ma obowiązek udzielania go na zasadach określonych w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Dyrektor szkoły ustala zasady i sposób dokumentowania prawa do tego urlopu – zasady te powinny określać dokumenty w szkole.
Wymiar urlopu okolicznościowego dla nauczycieli
Dla nauczycieli przewiduje się zwolnienie od pracy:
- 2 dni w przypadku – w przypadku ślubu, urodzenia dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka lub dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy nauczyciela,
- 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka zgonu i pogrzebu rodzeństwa, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu nauczyciela lub pod jego bezpośrednią opiekę
(§ 15 rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).
Potwierdzenie okoliczności uprawniających do urlopu – dokumenty w szkole
Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy muszą określać dokumenty w szkole – to dyrektor szkoły w regulaminie pracy wskazuje, w jaki sposób nauczyciel dokumentuje, że nabył prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego (art. 1041 § 1 pkt 9 kodeks pracy). Dokumenty w szkole mogą zawierać zapis, że urlop okolicznościowy dla nauczycieli jest udzielany na podstawie wniosku z dołączonym dokumentem stanowiącym uzasadnienie udzielenia zwolnienie od pracy. Jeżeli dyrektor szkoły nie uwzględni w regulaminie takiego zapisu, nie będzie miał podstaw do żądania od nauczyciela takiego zaświadczenia.
- § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 1632)
- art. 1041 § 1 pkt 9ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502)
Zobacz także:
Tagi: dokumenty w szkole
