Urlop uzupełniający jest udzielany po przedstawieniu przez nauczyciela, że w okresie ferii letnich lub zimowych zaistniała przyczyna uniemożliwiająca wykorzystanie urlopu wypoczynkowego – w tym celu nauczyciel przedstawia odpowiedni dokument. Na jego podstawie dyrektor szkoły oblicza wymiar przysługującego urlopu uzupełniającego.
Termin urlopu uzupełniającego dla nauczycieli ustala się po zakończeniu wakacji
Karta Nauczyciela przewiduje urlop uzupełniający dla nauczycieli, którzy z określonych powodów nie wykorzystają urlopu wypoczynkowego w czasie wakacji. Dyrektor szkoły nie może jednak ustalić terminu tego urlopu przed końcem sierpnia, ponieważ nie jest wówczas możliwe obliczenie jego wymiaru.
Urlop uzupełniający dla nauczycieli – Karta Nauczyciela
Dyrektor szkoły zaplanuje urlop uzupełniający dla nauczycieli którzy nie korzystali z urlopu wypoczynkowego z powodu:
- choroby
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną
- korzystania z urlopu związanego z rodzicielstwem,
- odbywania ćwiczeń wojskowych lub krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego
(art. 66 ust. 1 Karta Nauczyciela)
Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli możliwość skorzystania z urlopu uzupełniającego w wymiarze nieprzekraczającym 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karta Nauczyciela)
Dyrektor szkoły ustali terminy urlopów uzupełniających po wakacjach
Wyznaczenie terminów urlopów uzupełniających dla nauczycieli jest możliwe dopiero po zakończeniu wakacji. Do końca sierpnia może bowiem zmienić się jego wymiar – dyrektor szkoły musi dokładnie wiedzieć, przez jaki okres nauczyciel nie miał możliwości korzystania z urlopu wypoczynkowego, a zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela ten kończy się 31 sierpnia.
Posiadając wiedzę w zakresie wymiaru urlopów uzupełniających dla nauczycieli, dyrektor szkoły może planować pracę placówki z uwzględnieniem planowanych okresów nieobecności, w taki sposób aby jej funkcjonowanie nie było zakłócone.
art. 66 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191)
Zobacz także:
