Wprowadzona do Kodeksu pracy możliwość wykorzystywania tzw. dni opieki nad dzieckiem do lat 14. w wymiarze godzinowym nie sprawdziła się w placówkach oświatowych. Wątpliwości budziły w szczególności zasady korzystania z tego uprawnienia przez nauczycieli, których czas podlega ewidencjonowaniu tylko częściowo. W praktyce nauczyciel mógł być nieobecny w pracy z tego tytułu przez kilka dni, korzystając ze zwolnienia wyłącznie w godzinach, w których miał zaplanowane obowiązkowe zajęcia dydaktyczne. Zdaniem ustawodawcy takie uprawnienie nauczycieli miało negatywne konsekwencje dla procesu nauczenia realizowanego w szkołach i przedszkolach
Nauczyciele nie będą mogli korzystać z dni opieki w wymiarze godzinowym
Nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i przedszkolach nie będą już mogli korzystać z tzw. dni opieki w wymiarze godzinowym, lecz wyłącznie w wymiarze pełnych dni – od 1 stycznia 2018 r. zasady udzielania zwolnienia na opiekę będą uregulowane w Karcie Nauczyciela, a nie jak dotychczas – w Kodeksie pracy.
Dwa dni na opiekę nad dzieckiem…
Od 1 stycznia 2018 r. nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat będzie przysługiwało zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni, bez możliwości przeliczenia tego zwolnienia na godziny.
Od 1 stycznia 2018 r. nauczyciel będzie mógł skorzystać z dni opieki nad dzieckiem wyłącznie dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego.
… ale tylko w placówkach publicznych
W placówkach niepublicznych nadal wszyscy pracownicy, w tym nauczyciele będą korzystać z dni opieki nad dzieckiem na zasadach określonych w art. 188 Kodeksu pracy, a zatem z możliwością przeliczenia zwolnienia na godziny.
Ze zwolnienia nadal skorzysta jeden rodzic
Karta Nauczyciela będzie zawierała również regulację dotyczącą zakazu kumulacji uprawnień związanych z rodzicielstwem. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia do zwolnienia na opiekę może korzystać jedno z nich.
- art. 76 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203),
- art. 67e ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.
Zobacz także:
Tagi: Oświata, Urlopy w oświacie
