W przedszkolach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora, zastępstwo sprawuje nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący. W związku z nałożeniem na niego dodatkowych obowiązków – za czas wykonywania dodatkowych obowiązków powinien otrzymywać dodatek do wynagrodzenia należny dla dyrektora przedszkola.
Nauczyciel zastępujący dyrektora przedszkola może otrzymać dodatek funkcyjny
Dyrektorowi przedszkola publicznego przysługuje urlop wypoczynkowy nauczyciela, jednak w czasie korzystają z niego, w przedszkolu musi być dostępna osoba decyzyjna. Jeżeli w placówce nie istnieje stanowisko wicedyrektora – pełnienie obowiązków nauczycielowi powinien powierzyć jej organ prowadzący.
Wysokość dodatku funkcyjnego oraz szczególne warunki jego przyznawania określa organ prowadzący. Na ogół stosuje się zasadę, że dodatek ten przysługuje nauczycielowi tylko w okresach, kiedy faktyczne pełni obowiązki uprawniające do jego otrzymywania.
Dodatek funkcyjny w czasie zastępowania dyrektora może otrzymywać także wicedyrektor, ale tylko wówczas, gdy zastępstwo ma charakter długotrwały. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.
Do zakresu obowiązków wicedyrektora należy zastępowanie dyrektora w przypadku jego nieobecności. W związku z tym m.in. obowiązkiem wicedyrektor otrzymuje stosowny dodatek funkcyjny i nie ma podstaw, aby za ten obowiązek otrzymał dodatkowe wynagrodzenie. W związku z tym nie można przyjąć, że każde zastępstwo dyrektora podczas jego nieobecności jest tą przyczyną, która rodzi obowiązek zwiększenia stawki dodatku funkcyjnego. Natomiast taką właśnie „przyczyną” może być właśnie długotrwałe zastępstwo dyrektora (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 czerwca 2007 r. sygn. I OSK 42/07).
Jeżeli w przedszkolu wyodrębniono stanowisko wicedyrektora, organ prowadzący nie może powierzyć pełnienia obowiązków innemu nauczycielowi.
Orzecznictwo:
- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 czerwca 2007 r. (sygn. I OSK 42/07)
Podstawa prawna:
- art. 39 ust. 7 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.)
- § 5 rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: oświata, urlopy w oświacie
