Karta Nauczyciela uprawnia do skorzystania z urlopu uzupełniającego nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych, jeżeli z powodów określonych w art. 66 ust.1 ustawy nie mieli możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie ferii.
Nauczyciel nie weźmie urlopu uzupełniającego bez zgody dyrektora szkoły
Urlopu uzupełniającego udziela nauczycielom dyrektor szkoły. Termin urlopu nauczyciela powinien być ustalony z uwzględnieniem organizacji pracy szkoły oraz potrzeb nauczyciela. Nauczyciel nie może jednak samodzielnie zadecydować o tym terminie – za niestawienie się w pracy dyrektor szkoły może wyciągnąć konsekwencje.
Urlop uzupełniający jest udzielany przez dyrektora szkoły
Urlopu nauczyciela udziela dyrektor szkoły – nauczyciel nie może samowolnie podjąć decyzji o jego terminie i nie stawić się w pracy w dowolnie wybranym przez siebie terminie. Dyrektor szkoły może zgodzić się na to, aby uzupełniający urlop nauczyciela rozpoczął się np. zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale wymaga to wcześniejszego skonsultowania się z nim nauczyciela, któremu ten urlop przysługuje.
Konsekwencje dla nauczycieli, którzy nie stawili się w pracy
Jeżeli nauczyciel mimo braku zgody dyrektora szkoły nie stawi się w pracy, a swoją nieobecność uzasadni faktem, iż przysługuje mu uzupełniający urlop nauczyciela, to dyrektor szkoły ma prawo do wyciągnięcia konsekwencji. Niestawienie się w pracy stanowi uchybienie przeciwko porządkowi pracy, które zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela jest karane karami porządkowymi zgodnie z kodeksem pracy (art. 75 ust. 2 Karta Nauczyciela). Kodeks pracy wyraźnie wskazuje bowiem, że za uchybienie przeciwko porządkowi pracy należy uznać nieusprawiedliwione niestawienie się pracy (art. 108 Kodeks pracy). W takim przypadku Kodeks pracy przewiduje możliwość nałożenia na pracownika kary porządkowej w postaci upomnienia, nagany lub kary porządkowej.
- art. 66 ust. 1, art. 75 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r., poz. 191),
- art. 108 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 1998 nr 21 poz. 94).
Zobacz także:
