Z urlopu dla poratowania zdrowia może skorzystać nauczyciel, który nie ma uprawnień emerytalnych. Dotyczy to zarówno prawa do emerytury wynikającego z osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, jak i uprawnienia do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek (wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 2007 r., I PK 262/06).
Nabycie uprawnień emerytalnych skutkuje skróceniem urlopu zdrowotnego
Urlop dla poratowania zdrowia nie przysługuje nauczycielom, którzy spełniają warunki uprawniające do emerytury. Termin końcowy urlopu dla poratowania zdrowia wyznacza data, w której nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne bądź może skorzystać z uprawnień wcześniej stwierdzonych.
Dyrektor może ponadto skrócić okres urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, który w jego trakcie nabywa uprawnienia emerytalne. W takim przypadku dyrektor skraca urlop, mimo orzeczenia lekarskiego wskazującego na okres urlopu dla poratowania zdrowia, i udziela go jedynie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne – patrz przykłady 1.
Przykład 1.
Nauczycielka przedstawia orzeczenie wskazujące na potrzebę udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od 1 września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. Jednakże 7 kwietnia 2016 r. osiągnie wiek emerytalny. W tej sytuacji dyrektor może udzielić urlopu jedynie do 31 marca 2016 r.
Spełnianie przez nauczyciela warunków do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nie stanowi przeszkody w skorzystaniu z urlopu dla poratowania zdrowia.
Opisane zasady nie dotyczą przedszkoli niepublicznych.
-
art. 73 ust. 1, ust. 2, ust. 8, ust. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. z 2005 r. nr 233, poz. 1991).
Zobacz także:
