Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie przez 21 dni. Zasady obliczania miesięcznego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia urlopowego przedstawiono poniżej.
Ekwiwalent niewykorzystany urlop nauczyciela przedszkola oblicza się tak, jak wynagrodzenie urlopowe
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczycieli przedszkoli ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Za podstawę ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu wypoczynkowego przyjmuje się wysokość wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi za jeden dzień urlopu.
Dyrektor przedszkola ustala wysokość przysługującego nauczycielowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, mnożąc ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę dni tego urlopu.
Procedura obliczania wysokości wynagrodzenia urlopowego/wysokości ekwiwalentu za urlop nauczyciela placówki nieferyjnej
|
czynność |
uwagi |
1. |
Zsumowanie wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie wynagrodzenia urlopowego/ekwiwalentu za urlop |
Wynagrodzenie zasadnicze i dodatki motywacyjny, za wysługę lat, za warunki i uciążliwość pracy – w wysokości przysługującej w miesiącu wypłaty wynagrodzenia/ekwiwalentu Dodatek funkcyjny – wliczany albo w wysokości przysługującej w miesiącu wypłaty ekwiwalentu, albo mnożąc otrzymywaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania związane z przyznanym dodatkiem. Uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu Dodatek uzupełniający – wliczany w wysokości 1/12 dodatku wypłaconego za poprzedni rok Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw – wliczane w wysokości uśrednionego wynagrodzenia z okresu roku szkolnego poprzedzającego miesiąc wypłaty wynagrodzenia/ekwiwalentu Wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, zajęcia w dni wolne od pracy i za pracę w święto – zsumowane i podzielone przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc wypłaty wynagrodzenia/ekwiwalentu |
2. |
Otrzymany wynik należy podzielić przez 21 |
Uzyskany wynik stanowi wysokość wynagrodzenia za jeden dzień urlopu wypoczynkowego/ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego |
3. |
Ustaloną wysokość wynagrodzenia przysługującego za jeden dzień urlopu wypoczynkowego/ekwiwalentu za niewykorzystany urlop mnoży się przez liczbę dni urlopu |
Ekwiwalent za niewykorzystany urlopu należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy |
Ekwiwalent – tylko razie ustania zatrudnienia
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wypłaca się w razie ustania zatrudnienia, jeżeli nauczyciel nie wykorzystał do tego czasu należnego urlopu. Prawo do korzystania z urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu wyłącznie w sytuacji rozwiązania stosunku pracy.
Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego
Zasadą jest wykorzystywanie urlopu w naturze. Jedynie w określonych przypadkach przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop (…). Przysługuje on w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Prawo do ekwiwalentu powstaje więc w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Do tego bowiem momentu przysługuje urlop, a nie jego ekwiwalent (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 listopada 2009 r., sygn. I OSK 56/09).
Nie dopuszcza się sytuacji, w której nauczycielowi wypłacony będzie ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy, w związku z tym, że dyrektor nie widzi możliwości udzielenia go do końca września roku kalendarzowego następującego po roku, w którym nauczyciel nabył prawo do tego urlopu.
Orzecznictwo:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 listopada 2009 r., sygn. I OSK 56/09
- art. 10 ust. 7, art. 64 ust. 2, art. 65, art. 66 ust. 2, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
- art. 152 § 1, art. 1552a § 2, art. 1553 § 1, art. 171 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
