Urlop dla poratowania zdrowia, który przysługuje nauczycielom przedszkoli samorządowych, ma na celu zapewnienie możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia.
Działalność zarobkowa – zabroniona w trakcie urlopu zdrowotnego
W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może podejmować działalności o charakterze zarobkowym – zarówno w ramach dotychczasowego, jak i nowego stosunku pracy, a także innych form działalności. Naruszenie zakazu skutkuje odwołaniem z urlopu.
Przepisy zakazują nawiązywania w trakcie urlopu zdrowotnego stosunku pracy, jak również podejmowania jakiejkolwiek innej działalności zarobkowej. Tym bardziej nauczyciel nie może wykonywać obowiązków w ramach aktualnego zatrudnienia. Może jednak podejmować każdy rodzaj działalności, która nie ma charakteru zarobkowego. Może on np. rozpocząć studia, brać udział w szkoleniach, uczestniczyć w wycieczce zakładowej.
W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu zdrowotnego nauczyciel narusza powyższy zakaz, dyrektor przedszkola ma obowiązek odwołać go z urlopu i określić termin jego powrotu do pracy. Tym samym urlop nauczyciela ulega przerwaniu i nie może być już kontynuowany. Niestawiennictwo nauczyciela w pracy w dniu wyznaczonym przez dyrektora stanowi nieusprawiedliwioną nieobecność i uzasadnia wymierzenie nauczycielowi kary porządkowej.
Nauczyciele w przedszkolach niepublicznych nie korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia.
art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
