Dyrektor szkoły może być zobowiązany do wykonywania w okresie wakacji określonych czynności w szkole, np.:
Dodatkowa praca dyrektora szkoły w wakacje
Organ prowadzący może zobowiązać dyrektora szkoły do dodatkowej pracy w czasie wakacji. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie w formie pisemnej zgody organu prowadzącego szkołę na takie zadania.
Praca w wakacje – nie więcej niż 7 dni
- przeprowadzanie egzaminów,
- czynności związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego,
- przeprowadzenie naboru.
Powyższe czynności nie powinny łącznie zajmować więcej niż 7 dni pracy w czasie ferii zimowych i letnich. Oprócz wskazanych powyżej obowiązków, dyrektor szkoły w tym czasie może być zobligowany do prowadzenia zadań zleconych przez organ prowadzący szkołę, głównie prowadzenia inwestycji albo kapitalnych remontów w szkole. Należy jednak podkreślić, że jedynie w takim przypadku istnieje możliwość niewykorzystania w okresie ferii zimowych lub letnich urlopu wypoczynkowego przez dyrektora szkoły.
Przykład: W okresie wakacji dyrektor szkoły – po uzyskaniu zgody organu prowadzącego – będzie prowadził remont w szkole w okresie 4 tygodni lipca. W związku z tym wykorzysta jedynie 2 tygodnie urlopu w okresie ferii zimowych i 4 tygodnie w sierpniu, czyli łącznie 6 tygodni. W tej sytuacji dyrektorowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 2 tygodni.
Tylko określone prace mogą być wykonywane podczas wakacji
Nauczyciel również zmoże być zobowiązany do pracy w wakacje – na podobnych zasadach jak dyrektor szkoły. Zajęcia, do których nauczyciel może być zobowiązany w czasie wakacji, są wymienione w art. 64 ust. 2 ustawy o systemie oświaty i łącznie nie mogą zająć więcej niż 7 dni. Nauczyciel może zatem być zobowiązany przez dyrektora do:
- przeprowadzania egzaminów,
- prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego,
- opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Planując zaangażowanie nauczyciela w takie prace w czasie wakacji, dyrektor szkoły powinien uwzględnić prawo nauczyciela do co najmniej 4 tygodni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
- ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, urlopy w oświacie
