Przepisy nie wskazują terminu, w jakim powinna zostać wydana decyzja w sprawie udzielenia urlopu zdrowotnego. Tym samym decyzja ta może być wydana przed rozpoczęciem okresu wskazanego w orzeczeniu lekarskim, nawet na kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem.
Decyzja o udzieleniu urlopu zdrowotnego może zostać podjęta z wyprzedzeniem
O potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego dla nauczycieli orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Okres urlopu wskazany w orzeczeniu jest więc wiążący dla dyrektora, który powinien udzielić urlopu w wyznaczonym terminie. Dotyczy to także sytuacji, gdy nauczyciel złoży wniosek z wyprzedzeniem.
Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek wraz z orzeczeniem lekarskim w dniu 23 maja 2016 r. o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w okresie od 27 sierpnia 2016 r. do 26 sierpnia 2017 r. Kiedy należy wydać decyzję o udzieleniu tego urlopu (z jaką datą)?
Odpowiedź: Urlop powinien być udzielony zgodnie z orzeczeniem lekarskim, lecz sama decyzja może być wydana wcześniej.
W praktyce mogą pojawić się wątpliwości co do aktualności orzeczenia lekarskiego zalecającego urlop dla poratowania zdrowia wystawionego na kilka miesięcy przed zalecaną datą rozpoczęcia urlopu zdrowotnego. Stan zdrowia nauczyciela w ciągu kilku miesięcy może się bowiem zmienić, zaś dyrektor przedszkola lub szkoły, do którego wpłynie wniosek o urlop, może powziąć uzasadnione wątpliwości, czy udzielenie nauczycielowi urlopu na podstawie orzeczenia sprzed kilku miesięcy jest uzasadnione. W takim przypadku będzie mógł się od niego odwołać.
Przyczyny odwołania mogą dotyczyć jedynie kwestii zawartych w orzeczeniu, które wskazuje dane nauczyciela – przykładowo może być to opisanie wątpliwości dotyczących zalecanego terminu rozpoczęcia i zakończenia urlopu zdrowotnego.
Art. 73 ust. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Przepisy nie narzucają terminu na złożenie wniosku o urlop zdrowotny
Ekwiwalent niewykorzystany urlop nauczyciela przedszkola oblicza się tak, jak wynagrodzenie urlopowe
Tagi: oświata, urlopy w oświacie
