Szczegółowe zasady dotyczące planowania i udzielania urlopów w przedszkolach należy określić w regulacjach wewnętrznych, opracowując plan warto natomiast kierować się poniższymi wskazówkami.
12 wskazówek dotyczących planowania urlopów w przedszkolu
Przepisy prawa pracy nie wskazują, w jakim terminie należy sporządzić plan urlopów wypoczynkowych. Dyrektorzy placówek nieferyjnych muszą jednak pamiętać, że 1 stycznia pracownicy nabywają prawo do nowego urlopu i od tego dnia mogą z niego korzystać. Oznacza to, że plan urlopów powinien być sporządzony najpóźniej do końca grudnia.
- W związku z tym, że przepisy nie regulują, w jakim terminie sporządza się plan urlopów, najczęściej stosowaną praktyką jest to, że do końca roku kalendarzowego roku poprzedzającego rok, na który planuje się wypoczynek, pracownicy zaznaczają w projekcie planu terminy, w których chcieliby skorzystać z urlopu.
- W planie urlopów należy uwzględniać wszystkie urlopy, do których nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni są lub będą uprawnieni w okresie, na który ten plan jest sporządzany, tzn. urlopy: zaległe, z poprzednich lat, wykorzystanie których powinno nastąpić do 30 września, kolejne, do których nabywają prawo 1 stycznia każdego roku oraz urlopy uzupełniające, do których pracownicy nabędą prawo w trakcie zaplanowanego okresu.
- Dla nauczycieli w przedszkolach publicznych planuje się 31 dni urlopu, dla pracowników niepedagogicznych odpowiednio 16 lub 25 dni – nigdy nie obejmuje się planem 4 dni urlopu na żądanie, z których mogą w ciągu roku skorzystać pracownicy.
- Propozycje terminów urlopów nie są wiążące dla dyrektora przedszkola. Oczekiwań nauczycieli nie uwzględnia się zwykle wówczas, gdy w tym samym czasie z urlopu chce skorzystać zbyt duża liczba nauczycieli, co zakłóciłoby normalne funkcjonowanie placówki.
- Plan urlopów nauczycieli i pracowników niepedagogicznych powinien być sporządzony w taki sposób, aby korzystanie z wypoczynku nie kolidowało z normalnym tokiem pracy placówki, jednocześnie jednak – aby uwzględnione zostały wnioski pracowników.
- W zależności od potrzeb wynikających z organizacji przedszkola plan urlopów może zostać sporządzony na jeden semestr – to, na jaki okres ustala się plan urlopów należy określić w wewnętrznych regulacjach przedszkola.
- Dyrektor przedszkola samorządowego nie musi sporządzać planu urlopów dla nauczycieli, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie od tego obowiązku.
- W przedszkolach niepublicznych dyrektor przedszkola nie musi sporządzać planu urlopów dla nauczycieli, jeżeli w przedszkolu nie działa zakładowa organizacja związkowa lub działająca organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie od tego obowiązku.
- Dyrektor przedszkola nie ma obowiązku konsultowania planu urlopów z organizacją związkową, związek zawodowy nie jest uprawniony ani do opiniowania ani akceptowania przyjętego planu.
10. Przyjęty plan urlopów należy opublikować według zasad przewidzianych w wewnętrznych regulacjach przedszkola.
11. Ogłoszony plan urlopów jest wiążący dla dyrektora i stanowi dla pracowników podstawę roszczenia o udzielenie urlopu we wskazanym w nim terminie.
12. W planie urlopów powinien zostać uwzględniony również urlop dyrektora przedszkola.
Zmiany w opublikowanym planie urlopów są możliwe, pod warunkiem jednak, że korzystanie z wypoczynku w innych niż ustalone wcześniej terminy nie będzie zakłócało prawidłowej pracy placówki. Ponadto trzeba pamiętać, że w uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przesunąć termin urlopu – w takiej sytuacji należy jednak wskazać, jakie są przyczyny nieudzielenia go zgodnie z zatwierdzonym wcześniej planem.
- art. 64 ust. 3, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. 191),
- art. 163 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
