Organ prowadzący przedszkole może zwolnić rodziców z całości lub części opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolu:
Zwolnienie z opłat za posiłki w przedszkolu
Organ prowadzący zwykle upoważnia dyrektorów placówek oświatowych do udzielania zwolnień z opłat za posiłki dla uczniów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Na jakiej podstawie i w jakiej formie dokonać zwolnienia? Jakich dokumentów wymagać od rodziców?
- w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny;
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych.
W praktyce organ prowadzący często korzysta z możliwości upoważniania do udzielania takich zwolnień dyrektora placówki, w której funkcjonuje stołówka.
Zwolnienie z opłat zamiast dofinansowania
Zwolnienia z opłat za korzystanie z posiłku w stołówce prowadzonej przez przedszkole udziela się na wniosek, w szczególności, gdy nie jest możliwe uzyskanie przez rodzinę dofinansowania posiłków dziecka z pomocy społecznej.
Wniosek o zwolnienie z opłat powinien być umotywowany, a także zawierać (w postaci załączników) dokumenty lub oświadczenia uzasadniające trudną sytuację materialną rodziny, mogą być to:
- oświadczenie o łącznym dochodzie netto rodziny
- oświadczenie o dochodzie netto na jednego członka rodziny
Wniosek kieruje się do organu prowadzącego lub dyrektora przedszkola (jeżeli został upoważniony do zwolnień z opłat).
Zwolnienie z opłat to nie decyzja administracyjna
Wiele wątpliwości budzi to, jaką formę prawną przyjmuje zwolnienie od opłaty za korzystanie ze stołówki w przedszkolu. W art. 67a ust. 5 i 6 nie zastosowano określenia „decyzja”, co oznacza, że nie ma uzasadnienia dla przyjęcia, iż zwolnienia dokonuje się przez wydanie decyzji administracyjnej na zasadach przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Ponadto należy zauważyć, że katalog decyzji administracyjnych, do wydawania których upoważniony jest dyrektor przedszkola, nie uwzględnia zwalniania z opłat za wyżywienie.
W związku z powyższym zasadne jest uznanie, że zwolnienie z opłaty za korzystanie z wyżywienia w przedszkolu następuje przez poinformowanie wnioskodawcy o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zaś odmowa zwolnienia z opłaty – przez poinformowanie o negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
Zwolnienie z opłaty za wyżywienie w przedszkolu następuje w formie rozstrzygnięcia o charakterze cywilnoprawnym.
Decyzja ma charakter uznaniowy
Redakcja art. 67a ust. 5 ustawy o systemie oświaty wskazuje, że zwolnienie z opłat za korzystanie ze stołówki ma charakter uznaniowy. Decyzja o zwolnieniu należy do dyrektora przedszkola lub organu prowadzącego. W ustawie nie określono, w oparciu o jakie kryteria dokonuje się oceny sytuacji materialnej rodziny dziecka. Każdy wniosek w tej sprawie należy zatem rozpatrywać indywidualnie w oparciu o uzasadnienie oraz załączoną dokumentację.
Zwolnienie z opłat za korzystanie z wyżywienia w przedszkolu ma charakter fakultatywny. Oznacza to, że jest uzależnione wyłącznie od uznania organu prowadzącego lub upoważnionego dyrektora przedszkola.
- art. 67a ust. 3, ust. 5 i ust. 6, art. 84a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, płace i finanse
