Dotacja podręcznikowa jest dotacją celową, która ma sfinansować zakup niezbędnych podręczników, materiałów edukacyjnych (czyli materiałów będących uzupełnieniem, bądź zastępujących podręczniki - niezależnie czy mają one formę papierową czy elektroniczną) i ćwiczeniowych (materiał przeznaczony dla uczniów, służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności).
Zmiany w dotacji podręcznikowej
Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o zmianach, które w bieżącym roku szkolnym, wprowadzono do dotacji podręcznikowej. Polegają one na zwiększeniu maksymalnego limitu wydatków na 2022 r. dla uczniów na dotację podręcznikową.
Zobacz także: Dotacja dla niepublicznych szkół oraz domów wczasów dziecięcych – rozwiązania na 2022 r.
Ważne: Podręczniki i materiały edukacyjne muszą służyć uczniom danej klasy przez co najmniej 3 kolejne lata szkole. Okres ten został zmniejszony do roku w przypadku materiałów ćwiczeniowych. Zakupione z dotacji materiały są bezpłatnie użyczane uczniom.
Podwyższona dotacja jest przeznaczona dla uczniów niepełnosprawnych niezależnie od tego, czy uczęszczają do szkół specjalnych czy też nie.
Nowe limity dla uczniów
Zwiększenie limitów wydatków na dotację podręcznikową dla uczniów jest związane ze zmianami w systemie oświaty, co obejmuje również rozpoczęcie edukacji uczniów z Ukrainy, którzy znaleźli się na terenie Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium ich państwa. Uczniowie ci uczęszczają do szkół w polskim systemie oświaty. W konsekwencji zwiększona jest również migracja uczniów, a to - zdaniem resortu - musi spowodować zwiększoną dotację podręcznikową.
Poznaj nasze szkolenia: Prawa i obowiązki ucznia w szkole - praktyczne regulacje prawne
Resort edukacji nauki zastrzega również, że środki na dotację podręcznikową zostały w stu procentach zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zostały one określone na podstawie zapotrzebowania na wyposażenie szkół w podręczniki materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, wskazanego we wnioskach organów prowadzących szkoły. Środki te mają zostać przekazane za pośrednictwem wojewodów do organów prowadzących szkoły (jednostkom samorządu terytorialnego). Wymagane jest do tego jednak wejście w życie regulacji prawnych, które umożliwią to przekazanie.
Nie można domagać się zwrotu za podręczniki
Ważne: Resort edukacji i nauki wyraźnie zaznacza, że działanie szkół polegające na egzekwowaniu od rodziców uczniów zwrotu środków finansowych przeznaczonych na zakup podręczników wskazanych przez szkołę jako niezbędnych do zajęć jest nieuprawniony i nieuzasadniony.
Weź udział w bezpłatnym Webinarze: Przemoc w szkole – przyczyny, diagnozowanie, działanie
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
