Zasiłek na zagospodarowanie jest przewidziany dla nauczycieli, którzy przed podjęciem pracy w szkole nie pracowali nigdzie indziej. Oznacza to, że jeżeli nauczyciel wcześniej pracował na dowolnym stanowisku poza systemem oświaty, to zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela nie ma prawa do otrzymania tego zasiłku. Karta Nauczyciela wskazuje również na okoliczności, w których konieczny jest zwrot otrzymanego zasiłku.
Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli rozpoczynających pracę
Karta Nauczyciela wyraźnie wskazuje, że zasiłek na zagospodarowanie jest przewidziany wyłącznie dla nauczycieli, którzy pierwszą pracę w życiu rozpoczęli w szkole. Dyrektor szkoły nie zawsze posiada wiedzę o tym, czy praca podjęta przez nauczyciela jest pierwszą pracą w życiu.
Wymagania dla nauczycieli ubiegających się o zasiłek
Karta Nauczyciela wskazuje, że uprawnienie do wypłacenia zasiłku na zagospodarowanie jest przewidziane dla nauczycieli, którzy:
- posiadają kwalifikacje wymagane do zajęcia stanowiska,
- w ciągu dwóch lat od podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego,
- są zatrudnieni w wymiarze co najmniej jednego etatu,
- wniosek o zasiłek złożyli w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego,
- swoją pierwszą w życiu pracę zawodową podjęli w szkole
(art. 61 ust. 1 i ust. 3 Karta Nauczyciela).
Obowiązek zwrotu zasiłku
Karta Nauczyciela przewiduje również obowiązek zwrotu wypłaconego zasiłku na zagospodarowanie dla nauczycieli, którzy nie przepracują w szkole trzech lat licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W ustawie Karta Nauczyciela zaznacza się jednak, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący może zwolnić nauczyciela w części lub w całości z obowiązku zwrotu zasiłku (art. 61 ust. 3 Karta Nauczyciela). Warto podkreślić, że decyzji o zwolnieniu z konieczności zwrotu wypłaconej sumy nie podejmuje dyrektor szkoły.
Prawo przewiduje również obowiązek zwrotu zasiłku dla nauczycieli, którzy ubiegając się o niego zataili fakt wcześniejszego zatrudnienia. W takim przypadku należy dokonać zwrotu z tytułu nadpłaconego wynagrodzenia zgodnie z art. 405-414 kodeksu cywilnego. Roszczenie o zwrot ma charakter cywilny, dlatego dyrektor szkoły, który o niego występuje nie stosuje przepisów prawa pracy, zgodnie z którym roszczenie przedawnia się po trzech latach. W tym przypadku dyrektor szkoły stosuje art. 118 kodeksu cywilnego, wskazujący, że termin przedawnienia wynosi dziesięć lat.
- art. 61 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r., poz. 191),
- art. 118 i art. 405-414 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
Zobacz także:
Tagi: karta nauczyciela, dyrektor szkoły
