Pracownica, u której umowa o pracę została wydłużona do dnia porodu, nie jest uprawniona do urlopu macierzyńskiego, przysługuje jej jednak zasiłek macierzyński. W przypadku umowy na zastępstwo pracownica nie nabywa prawa do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek przysługuje natomiast ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko – patrz przykład 1. Wówczas musi jednak złożyć odpowiednie wnioski u płatnika zasiłku (w tym przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych):
Zasiłek macierzyński również dla kobiet, które mają umowę do porodu
Zarówno pracownice zatrudnione na czas określony, jak i na zastępstwo mogą mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego. Dyrektor powinien sprawdzić, jakie dokumenty musi wysłać do ZUS w związku ustaniem zatrudnienia, tak aby pracownica otrzymała zasiłek.
-
wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego,
-
wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Przykład 1.
Pracownica obsługi zatrudniona na zastępstwo od 1 września 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. urodziła dziecko 20 czerwca 2015 r. Po porodzie nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawo to przysługuje jej również po rozwiązaniu umowy o pracę.
W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres od dnia następnego po ustaniu zatrudnienia pracodawca- dyrektor powinien przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
-
zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3,
-
skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (albo jego kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem),
-
poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o udzielenie odpowiednich urlopów,
-
informację o wysokości procentowej wypłacanego przez płatnika składek zasiłku macierzyńskiego, o ile informacja taka nie została zawarta w zaświadczeniu ZUS Z-3.
Analogiczne zasady dotyczą nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych, gdyż obowiązujące w tym zakresie przepisy nie są zawarte w Karcie Nauczyciela, lecz powszechnie obowiązujących przepisach prawa.
-
art. 177 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159),
-
art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
