W budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli. Podziału tych środków dokonuje się po zasięgnięciu opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Środki na ten cel wyodrębniane są także w budżetach wojewodów oraz w budżecie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Zasady dofinansowania do studiów podyplomowych dyrektora szkoły
Zapisy regulaminu dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, którym posługuje się organ prowadzący szkołę, powinny zawierać doprecyzowanie zasad korzystania z tych środków. Dyrektor szkoły będący nauczycielem zajmującym stanowisko kierownicze w szkole jest osobą uprawnioną do korzystania z tych środków. W praktyce odbywa się to tak, że dyrektor opłaca studia, a następnie składa wniosek o zwrot kosztów.
Środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego
Co można sfinansować w ramach doskonalenia
Ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli dofinansowuje się:
1) organizację i prowadzenie doradztwa metodycznego dla nauczycieli,
2) organizację i prowadzenie:
a) wspomagania szkół i placówek,
b) sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze,
c) organizację i prowadzenie szkoleń, warsztatów metodycznych i przedmiotowych, seminariów, konferencji szkoleniowych oraz innych form doskonalenia zawodowego dla nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze,
d) przygotowanie materiałów szkoleniowych i informacyjnych.
Koszt studiów – w ramach dofinansowania
Wobec powyższego dyrektor szkoły będący nauczycielem zajmującym stanowisko kierownicze w szkole jest osobą uprawnioną do korzystania ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Wówczas koszty studiów w ramach dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli mogą być pokryte w części lub w całości. Jednak najlepiej zacząć od rozmowy z wójtem, który kieruje dyrektora na studia podyplomowe, aby sprawdzić, czy wystawiając skierowanie, zaplanował również jego finansowanie z jakichkolwiek innych środków, np. unijnych. Jeśli nie, to trzeba podjąć kroki związane z opisanym wcześniej dofinansowaniem dokształcania nauczycieli.
- § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. nr 46, poz. 430 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, płace i finanse
