Ustawy – Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 tys. euro, a więc kwoty 126.747,00 zł netto. Próg stosowania ww. ustawy został podniesiony z 14 do 30 tys. euro od kwietnia 2014 roku. W związku z tym obecnie szkoły rzadziej w swojej bieżącej działalności dokonują zamówień z zastosowaniem ww. ustawy.
Zamówienia publiczne w szkole po zmianach
Wszystkie zakupy w szkole, które przekraczają kwotę 30 tys. euro, muszą być dokonywane w trybie zamówień publicznych. Kto stosuje ten tryb, powinien też wiedzieć, że od 19 października 2014 r. przy wyborze najkorzystniejszej oferty ograniczono stosowanie kryterium wyłącznie cenowego.
Jeśli jednak szkoła dokonuje zamówień powyżej kwoty 30 tys. euro, dyrektor musi znać najnowsze przepisy, które obowiązują od 19 października 2014 r. Najważniejsza zmiana dotyczy ograniczenia stosowania wyłącznie kryterium cenowego. Obecnie zamawiający może zastosować cenę jako jedyne kryterium oceny ofert tylko w przypadku przedmiotów zamówienia powszechnie dostępnych na rynku i o ustalonych standardach jakościowych, chyba że udziela zamówienia w trybie licytacji elektronicznej.
W pozostałych przypadkach, z wyłączeniem trybu zapytania o cenę, oprócz kryterium cenowego zamawiający przy wyborze najkorzystniejszej oferty ma obowiązek uwzględnić także inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia.
art. 4 pkt 8, art. 91 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).
Zobacz także:
Całoroczny urlop zdrowotny nauczyciela pozbawia prawa do trzynastki
Wysokość dodatku motywacyjnego do wiadomości konkretnego nauczyciela
Asystenci zatrudnieni od września 2014 roku bez prawa do trzynastki
Tagi: zamówienia publiczne
