Jednym ze składników wynagrodzenia nauczyciela jest dodatek motywacyjny. Nie jest to składnik obligatoryjny, a jego uzyskanie możliwe jest po spełnieniu określonych warunków. Szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego powinny być określone w regulaminie wynagradzania.
Za okres wakacji przysługuje dodatek motywacyjny
Dodatek motywacyjny może zostać przyznany także na okres wakacji, o ile nie sprzeciwia się temu regulamin wynagradzania nauczycieli. Jest on składnikiem wynagrodzenia nauczyciela. Szczegółowe zasady przyznawania dodatku określa regulamin wynagradzania.
Ogólne warunki przyznawania dodatku motywacyjnego jako składnika wynagrodzenia nauczyciela określają przepisy Karty Nauczyciela i rozporządzenia płacowego nauczyciela. Natomiast organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, określa w drodze uchwały szczegółowe zasady przyznawania dodatku motywacyjnego.
Jeżeli w regulaminie wynagradzania nauczycieli nie ma zapisu ograniczającego czas, na jaki dodatek może zostać przyznany, może on obejmować również okres ferii letnich. Należy przy tym pamiętać, że w czasie wakacji nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie urlopowe. Dodatek motywacyjny, jako procentowo określony składnik wynagrodzenia, przysługuje nauczycielowi w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.
Dodatek motywacyjny należy wliczyć do podstawy wynagrodzenia urlopowego tylko jeśli nauczyciel będzie miał przyznany dodatek także na czas wakacji.
Przy przyznawaniu dodatków konkretnym nauczycielom dyrektor powinien przestrzegać postanowień obowiązującego regulaminu wynagradzania nauczycieli, nie jest jednak zobowiązany do szczegółowego uzasadnienia podjętych przez siebie w tym zakresie decyzji, w tym także do sporządzania pisemnych uzasadnień i doręczania ich poszczególnym nauczycielom.
-
art. 30 ust. 1 pkt 2, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
§ 2 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. nr 71, poz. 737 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dodatek do wynagrodzenia
