Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Z zasady tej wynika, że pracownik wynagradzany jest po wykonaniu określonej pracy. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest w akcie stanowiącym podstawę nawiązania pracy, przy czym warunki płacy mogą ulegać zmianie.
Wyrównanie wynagrodzenia także dla byłych pracowników
Podwyżka pensji przyznana wstecznie powinna skutkować wyrównaniem wynagrodzenia także byłemu pracownikowi za okres, którego dotyczy podwyżka. Podwyżkę otrzymuje każdy pracownik zatrudniony w okresie, którego podwyżka dotyczy.
Pracodawca ma prawo podwyższać wysokość wynagrodzenia swoich pracowników i to nawet z mocą wsteczną, bo podwyżka jest rozwiązaniem korzystnym dla pracowników.
Zdaniem Sądu Najwyższego
Pominięcie byłego pracownika przy przyznawaniu świadczenia, będącego składnikiem wynagrodzenia za pracę w okresie w którym był on zatrudniony, narusza zasady wynagradzania za pracę wykonaną (art. 80 k.p.), wynagradzania według ilości i jakości pracy (art. 78 k.p.) i równego traktowania pracowników (art. 11(2) k.p.).
Jeżeli dokonuje się podwyżki wszystkim pracownikom, to powinna być przestrzegana zasada niedyskryminacji. Oznacza, to że podwyżka w takim wypadku powinna obejmować wszystkich pracowników, którzy wykonywali pracę w okresie objętym podwyżką.
Wyrównanie pensji w przypadku podwyżki wprowadzonej z mocą wsteczną powinno obejmować także byłych pracowników.
Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96).
art. 11(2), art. 78, art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: wynagrodzenie
