Wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy podlega ochronie, zgodnie z którą potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia. Jednocześnie pracownikowi należy pozostawić kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zasady te dotyczą jednak wyłącznie potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia za pracę.
Wynagrodzenie z umowy zlecenia nie korzysta z ochrony przed zajęciem
Wynagrodzenie z umowy zlecenia nie jest wynagrodzeniem za pracę i nie korzysta z ochrony wynagrodzenia gwarantowanej w Kodeksie pracy. W związku, jeżeli pracownik ma zajęcie komornicze, to całość tego wynagrodzenia powinna zostać przekazana komornikowi.
Zajęciu podlega całość wynagrodzenia z umowy zlecenia
Wynagrodzenie wynikające z umowy cywilnoprawnej, jaką jest umowa zlecenia, nie podlega ochronie przewidzianej dla wynagrodzenia za pracę. Jeżeli więc pracodawca i jednocześnie zleceniodawca otrzymał pismo komornika o zajęciu wierzytelności danej osoby, to obowiązany jest przekazać komornikowi całość wynagrodzenia wynikającego z umowy zlecenia.
Dokumentację komorniczą przechowuje się w aktach osobowych pracownika
Dyrektor szkoły powinien przechowywać dokumenty związane z prowadzoną z wynagrodzenia pracownika egzekucją komorniczą. Przepisy nie określają jednak, gdzie dokumentacja ta powinna być gromadzona. W aktach osobowych pracownika, w części B gromadzi się dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika. Pisma komornika związane z zajęciem wynagrodzenia pracownika można zaliczyć do dokumentów związanych z przebiegiem zatrudnienia, choć nie zostały one wprost wymienione w rozporządzeniu. Niemniej jednak pisma te wywołują bezpośredni skutek w sferze wynagrodzenia pracownika, gdyż stanowią tytuł do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia. Pracodawca może zatem dokumenty te zgromadzić w osobnej teczce i przekazać do księgowości, która zajmuje się naliczaniem wynagrodzeń.
- art. 87 § 3 pkt 2, art. 871 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 ze zm.).
Zobacz także:
