Dyrektor szkoły, który rozwiązał stosunek pracy z nauczycielem objętym szczególną ochroną stosunku pracy musi liczyć się z tym, że w przypadku sądowego przywrócenia do pracy wynagrodzenie nauczyciela będzie równało się wynagrodzeniu za cały okres pozostawania bez pracy. Takie regulacje są przewidziane dla nauczycieli wieku przedemerytalnym oraz dla nauczycielek w ciąży lub korzystających z urlopu macierzyńskiego. Oprócz tego szczególna ochrona jest przewidziana dla nauczycieli – ojców w okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 47 Kodeks pracy)
Wynagrodzenie nauczyciela przywróconego do pracy
Dyrektor szkoły ma obowiązek dopuszczenia do pracy nauczyciela, który po otrzymaniu wypowiedzenia został przywrócony wyrokiem sądu. W takiej sytuacji dla nauczycieli przewidziana jest wypłata wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie nauczyciela nie zawsze będzie sumą wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.
Wynagrodzenie nauczyciela uzależnione od okresu wypowiedzenia
Dla nauczycieli, z którymi dyrektor szkoły rozwiązał stosunek pracy z naruszeniem prawa, ale nieobjętych szczególną ochroną, przewidziana jest wypłata wynagrodzenia w wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 2 miesiące – jeżeli okres wypowiedzenia tego nauczyciela wynosił mniej niż 3 miesiące. Wynagrodzenie nauczyciela, którego okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące wynosi nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 Kodeks pracy)
Wynagrodzenie dla nauczycieli obliczane jak ekwiwalent za urlop
Wynagrodzenie nauczyciela przywróconego do pracy wyrokiem sądu jest obliczane według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy dla nauczycieli (§ 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy). Dyrektor szkoły nie może zastosować w takim przypadku jakichkolwiek innych regulacji.
- § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.).
- art. 47 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
