Kwestia wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy dla nauczycieli przywracanych wyrokiem sądu nie jest uwzględniona w ustawie Karta Nauczyciela, dlatego na mocy art. 91c ust 1 tej ustawy należy stosować przepisy prawa pracy. Zgodnie z art. 47 Kodeksu pracy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Jedynym odstępstwem jest sytuacja, w której sąd w wyroku zasądził inaczej.
Wynagrodzenie dla nauczycieli przywracanych do pracy wyrokiem sądu
Prawo pracy przewiduje dla nauczycieli przywracanych do pracy wyrokiem sądu prawo do otrzymania wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Od wyroku sądu uzależnione jest natomiast czy dyrektor szkoły może żądać od nauczycieli zwrotu wypłaconej odprawy.
Wynagrodzenie dla nauczycieli – w określonej ustawą wysokości
Jeżeli sąd w wyroku nie określił czy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, to dyrektor szkoły odwołuje się do przepisów prawa pracy. Zgodnie z regulacjami dyrektor szkoły powinien wziąć pod uwagę, że nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jednak nie więcej niż za 2 miesiące, a kiedy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy jest przewidziane wyłącznie dla nauczycieli, którzy w chwili zwolnienia byli pracownikami szczególnie chronionymi (np. pracownica w okresie ciąży lub w urlopu macierzyńskiego) (art. 47 Kodeks pracy).
Dyrektor szkoły nie zawsze może żądać zwrotu odprawy
Kodeks pracy ani Karta Nauczyciela nie regulują czy dyrektor szkoły ma prawo żądać zwrotu odprawy od nauczyciela, którego sąd na mocy wyroku przywrócił do pracy. Kwestia ta powinna być każdorazowo rozstrzygnięta przez sąd w wydanym wyroku. Obowiązek zwrotu otrzymanej odprawy pieniężnej jest uzależniony od tego, z jakiego powodu sąd unieważnił brozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem.
- art. 91c ust. 1 ustawy z dnia z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 47 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn, Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94).
Zobacz także:
