Od 1 września 2014 r. dyrektor szkoły może zatrudniać asystentów dla nauczycieli klas I-III lub dla wychowawców świetlic szkolnych (art. 7 ust. 1e ustawa o systemie oświaty). Ustawa o systemie oświaty wskazuje, że asystenci są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, a ich wynagrodzenie nie może być wyższe od wynagrodzenia przewidzianego dla nauczycieli posiadających stopień nauczyciela dyplomowanego (art. 7 ust. 1f ustawa o systemie oświaty). Oznacza to, że w stosunku do asystentów nie stosuje się przepisów Karty Nauczyciela. Należy jednak zaznaczyć, że nie są oni również pracownikami samorządowymi.
Wynagrodzenie asystenta nauczyciela ustala dyrektor szkoły
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wysokość wynagrodzenia asystentów dla nauczycieli ustala dyrektor szkoły. Asystent nie jest pracownikiem samorządowym, dlatego kwestie związane z wynagradzaniem go nie są regulowane przepisami w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Wysokość wynagrodzenia asystentów ustala dyrektor szkoły
Przepisy prawa nie dają podstaw do tego, aby wysokość wynagrodzenia asystentów dla nauczycieli ustalać w oparciu o regulacje stosowane w odniesieniu do pracowników samorządowych. Takie stanowisko nie jest wymienione w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia asystentów ustala dyrektor szkoły, który ma jednak obowiązek stosowania ograniczenia, na które wskazuje ustawa o systemie oświaty.
Wynagrodzenie nie wyższe niż dla nauczycieli dyplomowanych
Dyrektor szkoły nie może przewidzieć dla asystentów wynagrodzenia, którego wysokość będzie wyższa niż dla nauczycieli posiadających stopień nauczyciela dyplomowanego. W związku z tym, że prawo oświatowe nie przewiduje kryteriów ustalania wysokości tego wynagrodzenia, dyrektor szkoły powinien odwoływać się do obiektywnych czynników takich jak np. doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, które mogą być wykorzystywane przez nauczyciela prowadzącego zajęcia z pomocą asystenta.
Zobacz także:
