Opracowując wnioski o środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli, dyrektorzy szkół i placówek muszą wziąć pod uwagę:
Wniosek o środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli musi zawierać orientacyjną kwotę
Najpóźniej do 30 listopada należy złożyć wnioski o środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli zgodnie z wieloletnim planem doskonalenia. Wnioski powinny zawierać orientacyjną kwotę, którą przewiduje dyrektor na dokształcanie nauczycieli.
3 elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przed złożeniem wniosku
1) specyfikę swojej jednostki,
2) potrzeby kadrowe,
3) lokalną politykę oświatową.
Uwarunkowania te są istotne, gdyż organ prowadzący przyznając dofinansowanie, dokonuje jego weryfikacji w oparciu o ocenę przydatności form doskonalenia zawodowego, zaplanowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.
Wniosek dotyczy następnego roku budżetowego i musi być zgodny z planem doskonalenia nauczycieli zatwierdzonym w szkole. Dyrektor przedstawia wniosek do planu finansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, na podstawie których do 30 listopada organ prowadzący opracowuje budżetowy plan dofinansowania zawodowego nauczycieli.
Niezbędne dane we wniosku
Dyrektorzy powinni określić, jakie formy doskonalenia zawodowego mają podlegać dofinansowaniu wraz z podaniem orientacyjnych kosztów dokształcania i doskonalenia. Powinni również zawrzeć informację o maksymalnej kwocie dofinansowania opłat pobieranych przez uczelnie wyższe bądź zakłady kształcenia nauczycieli.
§ 6 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. z 2002 r. nr 46, poz. 430).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły
