Nauczyciel, który został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej ma prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia dla nauczycieli, przysługującego na mocy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej. Stanowisko takie wyraził Sąd Najwyższy.
Trzynastki dla nauczycieli oddelegowanych do pracy w związku zawodowym
Dyrektor szkoły nie może odliczyć od kwoty trzynastego wynagrodzenia dla nauczycieli okresu, w którym nauczyciel był oddelegowany do pracy w związkowej. Dodatkowe wynagrodzenie nauczyciela należy wypłacić ze względu na fakt, że nauczyciel wykonywał pracę.
Dyrektor szkoły nie może odmówić wypłaty trzynastek dla nauczycieli
Oddelegowanie do pełnienia funkcji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej oznacza, że nauczyciel nie wykonuje obowiązków przypisanych do zajmowanego stanowisku, ale nie można uznać, że jest to nieobecność z powodu niemożności świadczenia pracy. Nauczyciel w okresie kadencji wykonuję pracę u danego pracodawcy, mimo że nie jest ona bezpośrednio związana z prowadzeniem zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych. Pracodawcą jest dyrektor szkoły. Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy – art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej uzależnia prawo do trzynastki od przepracowania roku u danego pracodawcy, a nie na rzecz danego pracodawcy, co oznacza, że związkowiec nabywa prawo do tego, by wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie nauczyciela (uchwała SN z dnia 13 grudnia 2005 r. II PZP 9/2005, OSNP 2006, nr 7-8, poz. 109).
Dodatkowe wynagrodzenie nauczyciela należy wypłacić do końca marca
Dyrektor szkoły powinien zadbać, aby trzynaste wynagrodzenie dla nauczycieli zostało wypłacone nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie, co oznacza, że nauczyciele otrzymują je do końca marca (art. 5 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej).
uchwała SN z dnia 13 grudnia 2005 r. II PZP 9/2005, OSNP 2006, nr 7-8, poz. 109
art. 2 ust. 1 i art. 5 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2013 poz. 1144).
Zobacz także:
