Jednostka oświatowa wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji w sprawie zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w związku ze sprzedażą przedmiotów wytworzonych przez uczniów.
Szkoła jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych
Zespół szkół sprzedający na kiermaszu rękodzieła wytworzone przez uczniów nie musi płacić CIT. Jednostki budżetowe podlegają bowiem zwolnieniu podmiotowemu, bez względu na źródło przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-349/12-2/IR).
Wnioskująca placówka zajmowała się edukacją osób niepełnosprawnych intelektualnie. Prowadziła z uczniami zajęcia usprawniające manualnie (techniczne) oraz mające na celu przyuczenie do wykonywania czynności parazawodowych.
Wychowankowie wykonywali przy tym:
-
prace rękodzielnicze,
-
przedmioty dekoracyjne,
-
karty okolicznościowe,
-
ozdoby i biżuterię.
Szkoła chce sprzedawać wytworzone przedmioty na kiermaszach okolicznościowych organizowanych na terytorium placówki, przy współudziale rady rodziców.
-
doposażenie pracowni technicznych,
-
zakup środków, materiałów i narzędzi do dalszej nauki w ramach przedmiotu zajęcia techniczne, a także
-
kupno innych pomocy dydaktycznych, które wzbogacą i usprawnią edukację uczniów szkoły.
Szkoła miała wątpliwości czy pieniądze uzyskane w taki sposób stanowią przychód, od którego należy odprowadzić CIT.
Jednostki budżetowe nie płacą…
W odpowiedzi dyrektor łódzkiej izby skarbowej podkreślił, że zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania CIT jest każdy dochód, bez względu na rodzaj przychodu, z jakiego został osiągnięty.
Ustawodawca od tej reguły przewidział jednak wiele wyjątków, m.in. wprowadzając tzw. zwolnienia podmiotowe (dotyczące określonej grupy podatników).
Katalog takich zwolnień jest zawarty w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród podmiotów, które mimo osiągnięcia opodatkowanego dochodu nie muszą płacić podatku, są jednostki budżetowe.
…i to bez względu na źródło dochodu
Objęcie tej grupy podatników zwolnieniem podmiotowym jest związane z charakterem prawnym i zasadami gospodarki finansowej. Oznacza to, że jeżeli dana instytucja oświatowa jest jednostką budżetową (spełnia warunki określone w art. 11 ustawy o finansach publicznych), nie musi płacić podatku dochodowego.
Dotyczy to wszelkiego rodzaju dochodów, które w przypadku innych podmiotów byłyby opodatkowane.
-
ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240 ze zm.),
-
ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).
