Szkoły mogą organizować wycieczki w ramach krajoznawstwa i turystyki. W sprawie powierzenia opieki nad uczniami na wycieczce każdorazowo decyzję powinien podjąć dyrektor szkoły.
Rodzic pełni funkcję opiekuna wycieczki nieodpłatnie
Szkoła nie musi zawierać umowy cywilnoprawnej z rodzicem, który będzie opiekunem podczas wycieczki szkolnej. Przepisy oświatowe nie przewidują w takich przypadkach rekompensaty pieniężnej dla rodziców. Zwyczajowo rodzice wspomagają nauczycieli podczas wycieczek dobrowolnie i nieodpłatnie.
Nauczyciel opiekunem w pierwszej kolejności
Opiekunem wycieczki lub imprezy powinien być w pierwszej kolejności nauczyciel. Jedynie w sytuacji, gdy jest to z różnych względów niemożliwe, to po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły może nim być inna pełnoletnia osoba. W przypadku wycieczek wielodniowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów opiekę nad uczniami powinna jednak sprawować wykwalifikowana kadra nauczycielska.
Rodzice sprawują opiekę na wycieczce nieodpłatnie
Przepisy nie przewidują rekompensaty pieniężnej dla rodziców sprawujących opiekę nad uczniami podczas wycieczek szkolnych. Zwyczajowo z rodzicami nie zawiera się umów cywilnoprawnych. Rodzice sprawują opiekę nieodpłatnie w ramach wolnego czasu, dobrowolnie wspierając nauczycieli. Rodzice jako opiekunowie nie ponoszą natomiast kosztów dodatkowych, np. biletów wstępu, przejazdu.
§ 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu realizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. nr 135, poz. 1516 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: wycieczka szkolna
