Utworzony przez rodziców uczniów, społeczny organ szkoły jakim jest rada rodziców nieposiadająca osobowości prawnej nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym.
Rada rodziców nie sfinansuje dodatkowych zajęć dla uczniów
Rada rodziców nie może sama finansować dodatkowych zajęć przygotowujących uczniów do matury. Nie występuje samodzielnie w obrocie prawnym i nie ma uprawnień do zatrudnienie osoby prowadzącej zajęcia.
W celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, określając równocześnie w swoim regulaminie zasady ich wydatkowania. Tak ogólny zapis dotyczący gospodarki finansowej rady rodziców w praktyce powoduje wiele wątpliwości.
Rada rodziców może gromadzić i przechowywać fundusze na otworzonym, odrębnym od szkoły, rachunku bankowym, który je zabezpieczy i pozwoli swobodnie nimi dysponować zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
Zasady działalności rada rodziców ustala w swoim regulaminie. Powinna określić w nim w szczególności:
-
wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;
-
szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów.
Pamiętać należy przede wszystkim, że rada rodziców:
-
nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym,
-
nie ma osobowości prawnej i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną,
-
nie może być pracodawcą, bo nie jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
-
nie jest podmiotem prawnym dla ZUS i nie może opłacać składek za zatrudnionego przez siebie osobę.
Stanowisko MEN
… nie wydaje się zasadne wprowadzenie ustawowych zapisów dotyczących nadzorczych kompetencji na przykład organu prowadzącego przedszkole/szkołę wobec rady rodziców. Nadzór taki byłby zaprzeczeniem idei funkcjonowania reprezentacji rodziców w przedszkolu/szkole, reprezentacji niezależnej od innych organów.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 24 lutego 2010 r. I SA/Ol 13/10, Lex nr 707453.
Stanowisko ministra finansów w interpretacji indywidualnej Nr DD6/8213/134/S0H/08/PK-253 z 6 kwietnia 2009 r.
Odpowiedź z 30 września 2013 r. podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej na interpelację nr 20627 w sprawie uregulowań prawnych dotyczących funkcjonowania rady rodziców.
Odpowiedź 23 września 2013 r. podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej na interpelację nr 20689 w sprawie organizowania w przedszkolach zajęć dodatkowych.
art. 53 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: rada rodziców, men
