Okres niemożności wykonywania pracy z powodu kwarantanny lub izolacji to okres zrównany z czasem niezdolności do pracy z powodu choroby. W tym okresie każdy pracownik szkoły otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po okresie, w którym przysługuje wynagrodzenie chorobowe, wypłaca się zasiłek chorobowy. Nie obowiązują też żadne odmienne reguły naliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.
Pracownik szkoły w kwarantannie lub izolacji
Pandemia COVID-19 oznacza większą niż zwykle liczbę nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w kwarantannie lub izolacji. Z artykułu dowiesz się: na jakich zasadach wypłacać chorobowe, w jakich przypadkach pracownik może wykonywać pracę zdalną, jak rozliczać okres pracy zdalnej w tym czasie, a także co z urlopem pokrywającym się z kwarantanną lub izolacją.
Praca zdalna pracownika szkoły w czasie kwarantanny lub izolacji
Przepisy Tarczy antykryzysowej pozwalają na wykonywanie pracy zdalnej podczas kwarantanny lub izolacji. Muszą jednak zostać spełnione następujące warunki:
- pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy,
- stan zdrowia pracownika nie wyklucza takiej pracy,
- praca zdalna może dotyczyć wyłącznie czynności objętych stosunkiem pracy (nie mogą być to inne czynności służbowe),
- pracodawca wyraził zgodę na pracę zdalną w konkretnym przypadku,
- pracownik wyraża wolę pracy zdalnej.
Do wykonywania pracy zdalnej w czasie kwarantanny lub izolacji nie wystarczy samo polecenie służbowe pracodawcy. Pracownika nie można bowiem w tym czasie zmusić do pracy zdalnej. Konieczne jest dojście z nim do porozumienia.
Ważne: Wykonywanie pracy zdalnej w czasie kwarantanny nie zawsze jest możliwe. Przeszkodą może tu być np. stan zdrowia pracownika, ale też rodzaj jego pracy lub warunki techniczne. To czyni uzasadniony brak zgody dyrektora na taką pracę (dodajmy przy tym, że takie uzasadnienie nie jest wymagane).
Więcej na temat pracy zdalnej w kontekście zawieszenia funkcjonowania szkoły przeczytasz tutaj>>
Kwarantanna lub izolacja – za pracę zdalną 80 czy 100% wynagrodzenia?
Przepisy mówią wprost – za pracę wykonywaną w trakcie kwarantanny lub izolacji pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie. Tym samym nie wypłaca mu się wówczas chorobowego. Kwestia ta nadal budzi jednak wątpliwości. Rozwiejmy je, prezentując reguły dotyczące rozliczeń osób pracujących zdalnie w tych okresach.
Jakie świadczenie |
W jakich przypadkach w okresie kwarantanny lub izolacji |
chorobowe (80%) |
dni, w których pracownik nie wykonuje pracy zdalnej, choćby częściowo |
dni, w których pracownik jedynie zgłasza gotowość do pracy zdalnej, ale jej nie wykonuje |
|
dni ustawowo wolne od pracy (niedziele, święta), jeśli w tych dniach pracownik nie wykonuje pracy zdalnej |
|
dni rozkładowo wolne od pracy (najczęściej sobota), jeśli w tych dniach pracownik nie wykonuje pracy zdalnej |
|
normalne wynagrodzenie (100%) |
dni, w których pracownik wykonuje pracę zdalną w pełnym wymiarze |
dni, w których pracownik wykonuje pracę zdalną w częściowym wymiarze |
Czy w czasie kwarantanny lub izolacji możliwa jest praca stacjonarna?
Wyjątkowo może dojść do sytuacji, w której pracownik w czasie kwarantanny lub izolacji wykonywał pracę stacjonarną. W takich przypadkach przyjmujemy, że za dni wykonywania pracy (choćby w częściowym wymiarze) wypłaca się normalne wynagrodzenie. Chorobowe należy się bowiem za dni niemożności wykonywania pracy w związku z kwarantanną lub izolacją. Tu takiej niemożności nie ma.
Kwarantanna lub izolacja a urlop wypoczynkowy
Kwarantanna jest traktowana tak jak nieobecność w pracy z powodu choroby, dlatego w jej okresie pracownik nie może korzystać z urlopu. Innymi słowy, w zbiegu z urlopu z kwarantanną przyjmuje się, że pracownik nadal jest w kwarantannie. To samo dotyczy izolacji. Dyrektor nie może sam skrócić kwarantanny ani izolacji, po to, aby pracownik mógł wykorzystać urlop wypoczynkowy.
Skutkiem powyższego jest:
- w przypadku nauczycieli szkół samorządowych feryjnych - może powstać prawo do urlopu uzupełniającego (jeżeli nauczyciel nie wykorzysta w roku kalendarzowym co najmniej 8 tygodni urlopu na bieżąco).
- w przypadku pracowników niepedagogicznych i pozostałych nauczycieli - część urlopu niewykorzystana wskutek kwarantanny lub izolacji powinna zostać przesunięta na późniejszy okres.
- art. 3, art. 4h, art. 4ha, art. 4hb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2021 poz. 2095)
- art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1320)
- art. 66 ust. 1, art. 66a ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.)
- art. 35 – 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133)
