Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela wynagrodzenie nauczyciela uzyskującego kolejny stopień awansu zawodowego zmienia się w następujących terminach:
Po awansie nauczyciela wynagrodzenie zmienia się z mocy prawa
Uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego przed 1 września oznacza dla nauczycieli podwyższenie wynagrodzenia. Zmiana ta następuje z mocy prawa i dyrektor szkoły nie musi informować o niej na piśmie. Awans nauczyciela uzyskany w drugim terminie przewidziany w Karcie Nauczyciela nie wpływa na zmianę wynagrodzenia w bieżącym roku kalendarzowym.
- z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu
- dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu
(art. 39 ust. 1 i ust. 1a Karta Nauczyciela)
Zmiana wynagrodzenia nie wymaga składania przez nauczyciela specjalnego wniosku – dyrektor szkoły może wymagać jedynie dokumentów potwierdzających, że awans zawodowy miał miejsce.
Dyrektor szkoły nie musi informować o zmianie na piśmie
W związku u z tym, że podwyższenie wynagrodzenia następuje z mocy prawa, dyrektor szkoły nie ma obowiązku przygotowywania dla nauczycieli pisemnej informacji o tym, że nastąpiła zmiana.
Oznacza to, że nauczyciel powinien otrzymywać wyższe wynagrodzenie nawet, jeżeli w umowie o pracę lub innym akcie potwierdzającym zatrudnienie nauczyciela wskazano konkretną kwotę wynagrodzenia – dyrektor szkoły nie może bowiem zaproponować nauczycielom warunków pracy gorszych niż określa to Karta Nauczyciela.
Umowa o pracę i akt mianowania warto zaktualizować
Zarówno nauczyciele, jak i dyrektor szkoły powinni jednak dążyć do tego, aby w akcie mianowania zawsze znajdowały się aktualne informacje dotyczące warunków pracy i płacy. W celu dokonania takiej aktualizacji strony mogą podpisać aneks.
art. 39 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 poz. 191).
Zobacz także:
