Za nieterminową wypłatę świadczeń ze stosunku pracy pracownik ma prawo zażądać od pracodawcy odsetek. Jednak zarówno roszczenie o wypłatę nagrody jubileuszowej, jak i roszczenie o odsetki za opóźnienie w wypłacie tego świadczenia ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat, licząc od dnia wymagalności tych świadczeń.
Nieterminowe wypłacenie nagrody jubileuszowej - grzywna i odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Za nieterminową wypłatę świadczeń ze stosunku pracy ma prawo zażądać od pracodawcy odsetek. Sprawdź, kiedy roszczenie o odsetki od nieterminowej wypłaty nagrody jubileuszowej w przedszkolu ulegnie przedawnieniu.
Za nieterminową wypłatę – odsetki…
Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Z tym dniem roszczenie o wypłatę nagrody staje się wymagalne. Wymagalność ta następuje z mocy prawa i nie jest konieczne, aby pracownik wezwał przedszkole do zapłaty nagrody. Jeżeli dyrektor przedszkola spóźnia się z wypłaceniem nagrody, pracownik może żądać odsetek za opóźnienie, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca (dłużnik) nie ponosi odpowiedzialności.
Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, pracownikowi należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, pracownik może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. Od 1 stycznia 2016 r. odsetki ustawowe wynoszą 5% w skali roku.
...i naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Konieczność zapłaty odsetek nauczycielowi, któremu nie wypłacono nagrody jubileuszowej we właściwym terminie może zostać uznana za czyn stanowiący naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Wydatki publiczne powinny być dokonywane w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi ich poszczególnych rodzajów.
Nieterminowe wypłacanie świadczeń pracowniczych grozi grzywną
Jednym z obowiązków pracodawcy jest terminowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, takich jak np. nagroda jubileuszowa. Pracodawca, który nie wywiązuje się z tego obowiązku, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
Przedawnienie roszczeń nie zakazuje wypłaty nagrody
Jeżeli roszczenie o zapłatę nagrody jubileuszowej ulegnie przedawnieniu, pracodawca może wypłacić nagrodę, ale nie musi. Jeżeli zadecyduje o wypłacie, również powinien mieć na uwadze przepisy o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
Dyrektor przedszkola może odpowiedzieć za wydatek dokonany bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków.
- art. 282 § 1 pkt 1, art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 117 § 2, art. 118, art. 481 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.),
- art. 44 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.),
- § 2 ust. 1 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. nr 128, poz. 1418),
- obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z 7 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (M.P. 2016 poz. 46),
- uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2005 r. (III CZP 42/04, OSNC 2005/9/149).
Zobacz także:
Tagi: oświata, płace i finanse
