Pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży krajowej lub podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez dyrektora szkoły, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia. Nie można jednak odmówić zwrotu kosztów delegacji w związku z niedotrzymaniem terminu do jej rozliczenia, ponieważ jest on roszczeniem ze stosunku pracy i podlega przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia wymagalności.
Nauczyciel ma dwa tygodnie na rozliczenie delegacji
Niedotrzymanie przez pracownika 14-dniowego terminu na rozliczenie wyjazdu w sprawach służbowych nie daje podstaw do odmowy zwrotu kosztów takiej podróży. Stanowi to jednak naruszenie obowiązków przez pracownika, które może skutkować nałożeniem kary porządkowej.
Pracownik powinien natomiast udowodnić, że z przyczyn od siebie niezależnych nie mógł przedstawić rozliczenia delegacji w wymaganym terminie, ponieważ jego przekroczenie może być potraktowane jako uchybienie w zakresie porządku w procesie pracy i stanowić podstawę do nałożenia kary porządkowej. Należy jednak pamiętać, że nałożenie kary porządkowej jest możliwe tylko w terminie 14 dni od dnia ujawnienia naruszenia obowiązków, w tym przypadku - od dnia następnego po upływie dwóch tygodni na rozliczenie delegacji.
Konsekwencje braku rozliczenia delegacji pracownika w wyznaczonym przepisami prawa terminie może skutkować negatywnymi konsekwencjami również dla pracodawcy - organy kontroli mogą bowiem uznać taką sytuację za przykład nieprzestrzegania zapisów rozporządzenia i zaniedbań w gospodarce finansowej szkoły.
- art. 108, art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
Zobacz także:
Tagi: oddelegowanie pracownika
