Nie wymaga się sporządzania przez zamawiającego planu zamówień. Jednakże ze względów praktyczno-organizacyjnych i dowodowych każdy zamawiający powinien na początku roku budżetowego przygotować taki plan.
Kontrolę udzielania zamówień publicznych warto zaplanować na marzec
W ramach sprawowanej przez siebie kontroli zarządczej dyrektor szkoły powinien przewidzieć obowiązkową kontrolę zamówień publicznych realizowanych przez szkołę. Zadania z tym związane warto zaplanować na marzec.
W planie powinno znaleźć się precyzyjne określenie:
- zadań,
- niezbędnych środków,
- potrzeb,
- czasu potrzebnego na ich realizację.
Przy przygotowywaniu planu warto posiłkować się planem rzeczowo-finansowym, z analizy którego można już wywnioskować o konieczności zastosowania przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych przy realizacji przewidzianych w nim zadań.
Należy pamiętać, że przy wartości zamówienia nieprzekraczającej 30 tys. euro prawo zamówień publicznych nie ma zastosowania. Ustalenia wartości zamówienia należy dokonać z należytą starannością, na podstawie całkowitego szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy.
Podczas kontroli w odniesieniu do planu dyrektor szkoły powinien przeanalizować wszystkie protokoły z postępowań w zakresie zamówień publicznych oraz odpowiednio sporządzone notatki z przeprowadzonego rozpoznania cenowego, które są dowodem poprawności prowadzonego postępowania. Natomiast wyznacznikiem w tych działaniach powinien być zawsze obowiązujący w szkole regulamin zamówień publicznych.
Ważną kwestią jest sprawdzenie, czy w trybie postępowania nie zostały przekroczone odpowiednie kwoty, a jeżeli tak, to czy wdrożono postępowanie przetargowe.
art. 32 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.).
