Dofinansowanie do studiów podyplomowych oraz kursów kwalifikacyjnych może otrzymać nauczyciel, który:
Kiedy przysługuje, a kiedy nie przysługuje dofinansowanie do doskonalenia zawodowego nauczycieli
Nie każde doskonalenie nauczyciela może być finansowane ze środków na dokształcanie nauczycieli. Jednak doprecyzowanie zasad udzielania dofinansowania powinno znajdować się w regulaminie, którym posługuje się organ prowadzący szkoły. W wielu regulaminach znajdują się warunki, jakie musi spełniać nauczyciel, aby móc ubiegać się o dofinansowanie doskonalenia zawodowego.
Kto może otrzymać dofinansowanie…
- jest zatrudniony w szkole na co najmniej ½ etatu,
- podnosi swoje kwalifikacje lub uzupełnia je zgodnie z potrzebami kadrowymi i organizacyjnymi szkoły, uwzględniając priorytety MEN oraz organu prowadzącego.
… a kto go nie otrzyma
Dofinansowanie do kształcenia nie przysługuje nauczycielowi, który:
- jest zatrudniony w szkole w ramach umowy na zastępstwo,
- pracuje krócej niż 1 rok w danej szkole,
- powtarza semestr lub korzysta z urlopu dziekańskiego.
W przypadku, gdy nauczyciel studiuje więcej niż jeden kierunek, dofinansowaniu podlega tylko jeden z nich.
Dofinansowania może nie otrzymać nauczyciel, który:
- złożył wniosek o dofinansowanie zbyt późno, gdy środki finansowe zostaną rozdysponowane,
- zadeklarował dokształcanie, które nie jest przydatne w szkole, w której jest zatrudniony nie może zostać wykorzystane w danej placówce, np. nauczyciel zatrudniony na stanowisku bibliotekarza w szkole średniej podejmuje studia podyplomowe z zakresu wychowania przedszkolnego,
- zgłosił zamiar podjęcia doskonalenia po zatwierdzeniu Wewnątrzszkolnego Planu Doskonalenia Nauczycieli, co uniemożliwiło wpisanie podjętej przez nauczyciela formy doskonalenia do tego planu.
Co należy uwzględnić, planując doskonalenie nauczycieli
Na każdy rok szkolny dyrektor szkoły określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły, uwzględniając:
- wyniki ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz wynikające z nich wnioski,
- wyniki sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego,
- zadania związane z realizacją podstawy programowej,
- wymagania wobec szkół i placówek,
- wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego
(§ 6 rozporządzenia MENiS z 29 marca 2002 r.).
- ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1379),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. nr 46, poz. 430 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. poz. 1973).
Zobacz także:
Tagi: oświata, płace i finanse

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~czarownica330
data: 2017-11-13 23:25:51Witam. Chciałabym.uzyskać.informacje jak.postępować krok po.kroku odnośnie dofinansowania doskonalenia nauczycieli. Czy jest możliwy jakoś kontakt np. Telefoniczny??