Przykładowa procedura przyznawania nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nauczyciela
Dzień Edukacji Narodowej to czas nagradzania nauczycieli
Szczegółowe zasady i warunki przyznawania nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nauczycieli określa organ prowadzący w stosownej uchwale. We wrześniu dyrektor powinien przedstawić je na zebraniu z nauczycielami.
Krok 1: Na pierwszym zebraniu rady pedagogicznej dyrektor przypomina zasady, kryteria i tryb przyznawania nagród. Należy się przy tym odwołać do obowiązujących przepisów, tj. uchwały organu prowadzącego.
Krok 2: W widocznym miejscu w przedszkolu należy wywiesić wszystkie ważne informacje dotyczące trybu i kryteriów przyznawania nagród. O nagrody mogą bowiem wnioskować nauczyciele, członkowie związków zawodowych i inne podmioty. Muszą mieć zatem świadomość warunków, jakie należy spełnić.
Krok 3: Spośród nauczycieli dyrektor wybiera tych, którzy spełniają wymogi formalne, określone w uchwale organu prowadzącego.
Krok 4: Dyrektor ustala, jakimi środkami finansowymi na nagrody dysponuje oraz w jakiej wysokości ustali nagrody (w zależności od liczby osób, które chce nagrodzić).
Krok 5: Dyrektor wybiera kandydatów do nagród pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych, określonych w uchwale organu prowadzącego.
Krok 6: Dyrektor przedstawia do opinii radzie pedagogicznej i radzie przedszkola wnioski kandydatów do nagród.
Krok 7: Dyrektor przedstawia do opinii związków zawodowych funkcjonujących w przedszkole wnioski kandydatów do nagród.
Krok 8: W przypadku nagrody dyrektora przedszkola informuje się na piśmie nauczycieli o przyznanych im nagrodach (kopię pisma umieszcza się w teczce osobowej nauczyciela). W przypadku nagrody organu prowadzącego dyrektor składa wniosek o nagrodę dla nauczyciela do organu prowadzącego w terminie i miejscu określonych przez ten organ.
Krok 9: W Dniu Edukacji Narodowej dyrektor wręcza osobiście nauczycielom nagrody wraz z dyplomami.
W przedszkolach niepublicznych
Opisane zasady nie dotyczą nauczycieli pracujących w przedszkolach niepublicznych.
-
art. 49 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2, art. 91d ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
art. 39 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty(Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz.1106 ze zm.).
Zobacz także:
