Karta Nauczyciela wymienia dodatki funkcyjne jako jeden ze składników wynagrodzenia nauczyciela (art. 30 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela). Dodatek ten jest wypłacany w okresie sprawowania określonej funkcji, a jego przyznanie nie opiera się na decyzji dyrektora szkoły. Nauczyciele nie mogą zrzec się żadnego ze składników składających się na wynagrodzenie nauczyciela.
Dyrektor szkoły nie może odbierać dodatków funkcyjnych dla nauczycieli
Dodatki funkcyjne dla nauczycieli są składnikiem wynagrodzenia nierozerwalnie związanym z pełnioną funkcją. Przyznanie dodatku nie zależy od decyzji dyrektora szkoły, dlatego też dyrektor szkoły nie może pozbawić nauczyciela tego składnika ani oczekiwać zrzeczenia się go.
Nauczyciel nie może zrzec się dodatku
Dodatek funkcyjny jest przewidziany dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, będących wychowawcami klas czy opiekunami nauczycieli odbywających staż na kolejny stopień awansu zawodowego. Objęcie którejś z wymienionych funkcji automatycznie oznacza dla nauczycieli przyznanie dodatku. Dyrektor szkoły nie może odmówić jego przyznania, a także nie może oczekiwać bądź namawiać do zrzeczenia się tej części wynagrodzenia. Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia bądź przenieść tego prawa na inną osobę.
Roszczenia ze stosunku pracy w ciągu trzech lat
Karta Nauczyciela nie reguluje kwestii związanych z dochodzeniem roszczeń dotyczących wynagrodzenia nauczyciela, dlatego w tym zakresie stosuje się regulacje kodeksu pracy. Prawo pracy przewiduje dla nauczycieli trzy lata na występowanie z roszczeniami ze stosunku pracy. Roszczenia ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 kodeks pracy). Przepis ten należy stosować w odniesieniu do nauczycieli, którym dyrektor szkoły odmówił wypłacania należnego składnika wynagrodzenia nauczyciela.
- art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 191)
- art. 84 i art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
