Ogólne warunki przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli zostały określone w rozporządzeniu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, zaś zgodnie z art. 30 ust. 6 szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku są określane przez organ prowadzący szkołę. Dyrektor szkoły nie może zatem przyznawać i odbierać tego dodatku przewidzianego dla nauczycieli zatrudnionych w zarządzanej placówce.
Dyrektor szkoły nie może cofnąć dodatku motywacyjnego
Jedyną podstawą do wstrzymania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli jest zawieszenie w pełnieniu obowiązków. Karta Nauczyciela nie przewiduje innych okoliczności pozwalających dyrektorowi szkoły na wstrzymanie lub cofnięcie tego dodatku. Dyrektor szkoły nie może zatem podjąć autonomicznej decyzji o odebraniu nauczycielowi dodatku motywacyjnego.
Dyrektor szkoły nie może odebrać dodatku
Dodatek motywacyjny dla nauczycieli jest przyznawany po spełnieniu wymagań określonych w rozporządzeniu oraz kryteriów ustanowionych w regulaminie. Dyrektor szkoły, będący bezpośrednim przełożonym nauczyciela, udziela organowi prowadzącemu informacji o spełnieniu przez nauczyciela wymogów – na jej podstawie organ prowadzący przyznaje nauczycielowi dodatek na określony czas. Dodatek motywacyjny jest dla nauczycieli jednym ze składników wynagrodzenia o którym mówi Karta Nauczyciela i nie istnieją przepisy uprawniające do odebrania go – takiego prawa nie ma ani organ prowadzący, ani dyrektor szkoły. Pozbawienie nauczyciela jakiegokolwiek składnika wynagrodzenia musi mieć uzasadnienie ustawowe. Karta Nauczyciela wskazuje konkretne sytuacje, kiedy dodatek nie jest wypłacany – nie ma tu mowy o cofnięciu dodatku dla nauczycieli na mocy autonomicznej decyzji dyrektora szkoły.
Brak dodatków dla nauczycieli zawieszonych w pełnieniu obowiązków
Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela dodatki nie przysługują nauczycielom, których dyrektor szkoły zawiesił w pełnieniu obowiązków (art. 84 ust. 2 Karta Nauczyciela). Jest to jedyna okoliczność, w której wypłata dodatku motywacyjnego, będącego składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, jest wstrzymywana przed upływem okresu, na jaki ten dodatek przyznano.
- § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z Dz.U.2014 poz. 416),
- art. 30 ust. 6, art. 84 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
